Zdaniem części komentatorów, granatnik M72 może stać się „kieszonkową artylerią” dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Jeśli MON się na nie zdecyduje, mogą one być produkowane w Polsce i stopniowo „polonizowane”.

29 marca 2017 Zakłady Metalowe Dezamet S.A wspólnie z Nammo zaprezentowały rodzinę granatników jednostrzałowych M72. Pokazy zorganizowano dla  przedstawicieli powstającej w Rzeszowie 3 Brygady WOT, a także dla kilku jednostek specjalnych Sił Zbrojnych RP. Ponadto, w prezentacji uczestniczyli również przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zdaniem części komentatorów, granatnik M72 EC LAW (Enhanced Capacity Light Anti-Armor Weapon) może stać się „kieszonkową artylerią” dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przeczytaj: Już w sobotę pierwsze ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej

Pokazy były podzielone na trzy sesje. W pierwszej zaprezentowano cały system, zasadę jego działania, a także główne zalety i funkcjonalność.

Część druga poświęcona była treningowi na elektronicznym symulatorze strzeleckim M72, umożliwiającym przeprowadzenie szkolenia uwzględniając różne scenariusze pogodowe oraz poziom skomplikowania zadania.

Trzecia część była treningiem praktycznym z użyciem granatników w wariancie szkolno-treningowym oraz w wariancie bojowym. Wykorzystywano dwa typy głowic – przeciwpancerną i przeznaczoną do niszczenia umocnień. Na dystansie 100 metrów ustawiono tarcze strzelnicze oraz realne cele (wraki pojazdów). Próby odbywały się z udziałem norweskich instruktorów.

Pokazy zostały generalnie bardzo pozytywnie odebrane przez uczestników. Jako jej zalety wskazywano m.in. nieskomplikowaną obsługę. Żołnierze używający M72 po raz pierwszy po krótkim przeszkoleniu i paru oddanych strzałach uzyskiwali wyniki nie gorsze, niż instruktorzy.

Produkcja tej broni może odbywać się w zakładach Dezamet w Nowej Dębie, dzięki współpracy z Nammo i jej oddziałem w USA. W razie pozytywnej decyzji MON, dostawy broni dla polskiej armii mogą ruszyć jeszcze w tym roku. Możliwa jest także polonizacja granatników.

Nammo deklaruje, że może przekazać stronie polskiej technologię produkcji wszystkich wariantów M72 bez ograniczeń. Dotyczy to również m.in. najnowszej, dopiero testowanej odmiany głowicy termobarycznej.

Maksymalny zasięg balistyczny M72 wynosi 1100-1600 m, przy zasięgu skutecznym 300-350 m. Minimalny zasięg ognia skutecznego to zaledwie 15 metrów. Granatnik charakteryzuje się zdolnością przebijania pancerza na poziomie 450 mm RHA, a nawet 520 mm RHA. Zwracano jednak uwagę, że nie jest to wysoka wartość w kontekście pancerzy czołowych większości współczesnych czołgów. Nie prowadzono jednak badań nad skutecznością głowic M72 w starciu z osłonami reaktywnymi, a także systemami obrony aktywnej.

Dezamet.com.pl / defence24.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply