W Rosji utrzymuje się tendencja spadku przeciętnego poziomu cen. W sierpniu deflacja przybrała rekordową wartość miesięczną.

Deflacja w Rosji wyniosła w sierpniu roku bieżącego 0,5%, podała agencja informacyjna Interfax. Tym samym od początku roku do końca ubiegłego miesiąca, ceny spadły w tym kraju przeciętnie o 1,8%. To rekordowy wynik deflacji w Rosji. Poprzedni to spadek cen o 0,4% w sierpniu 2003 roku.Agencja powołuje się na dane państwowej służby statystycznej Rosstat. Deflacja postępuje mimo, że Bank Centralny Rosji wyznaczył pierwotnie swój cel w bieżącym roku na ograniczenie inflacji do poziomu 4%, w lipcu korygując go na 3,3%.

Spadek cen przyspieszył w sierpniu ze względu na poważną obniżkę cen płodów rolnych, związaną z ich dużą podażą po rozpoczęciu zbiorów. Sprzyja jej tegoroczny urodzaj. Produkty te staniały w ciągu sierpnia aż o 15,5%, w lipcu potaniały tylko o 8,3%. Przełożyło się to na spadek cen wszystkich produktów spożywczych, który w sierpniu wyniósł średnio 1,8%. Tym samym przeciętny koszyk zakupów spożywczych na Rosjanina staniał w ciągu miesiąca o 5,6%.

W tym samym czasie drożały zarówno usługi (o 0,4%) i produkty inne niż spożywcze (0,1%).

Czytaj także: Rosja największym inwestorem zagranicznym na Ukrainie

interfax.ru/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz