Według najnowszych danych statystycznych polska gospodarka nadal szybko się rozwija. W Unii Europejskiej Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem wzrostu PKB.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, na koniec trzeciego kwartału 2017 roku Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 3,9% w stosunku do zeszłego roku. To o 0,1% więcej niż zakładały prognozy. W ciągu poprzednich trzech miesięcy polska gospodarka urosła o 1,1% czyli tyle samo co w drugim kwartale bieżącego roku.Jak na razie brak bardziej szczegółowych danych. Portal Bankier.pl przyjmuje, że wyraźny wzrost gospodarczy napędza zwiększona konsumpcja. Zakłada jednak także „dalsze ożywienie po stronie inwestycji”. Dodatkowo „możemy mówić o pozytywnym wpływie na PKB wszystkich sektorów gospodarki, szczególnie widoczna jest poprawa w budownictwie” jak powiedziała dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych w Głównym Urzędzie Statystycznym (GUS) Maria Jeznach.

Zwiększona konsumpcja, która napędziła całą gospodarkę, związana jest z hojnym programem polityki społecznej jakim jest program 500+. Ministerstwo Rozwoju jeszcze w kwietniu oszacowało, że program ten będzie oznaczał transfer około 25 miliardów złotych do kieszeni Polaków.

Z 3,9% wzrostu PKB Polska zajmuje trzecie miejsce w Unii Europejskiej za Rumunią i Czechami.

Czytaj także: Realny mechanizm polityki społecznej

bankier.pl/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz