Zmieniając prognozę agencja przyznała, że polski PKB będzie rósł o jedną trzecią szybciej, niż dotychczas zakładano.

Agencja Moody’s, jedna z trzech największych na świecie agencji ratingowych, zweryfikowała swoją prognozę wzrostu polskiego PKB. Agencja prognozuje obecnie, że polska gospodarka wzrośnie w tym roku o 4,3%, co jest podniesieniem prognozy aż o 1,1 pkt procentowy w stosunku do dotychczasowych szacunków.Agencja obniżyła także oczekiwania co do wysokości deficytu sektora finansów publicznych. Obecnie Moody’s przewiduje, że wyniesie on 2,5 % PKB, czyli 0,4 pkt procentowego mniej, niż prognozowano wcześniej.

Spodziewamy się, że pozytywna dynamika w gospodarce utrzyma się przez resztę tego roku. Spodziewamy się, że wzrost PKB będzie napędzany solidną konsumpcją prywatną, a także powolną, ale stabilną odbudową w inwestycjach, co odzwierciedla korzystne warunki w otoczeniu zagranicznym i wyższe napływy funduszy z Unii Europejskiej – cytuje słowa analityków Moody’s portal money.pl.

Zweryfikowane prognozy wróżą bardzo dobrze przed aktualizacją oceny wiarygodności kredytowej Polski, która ma nastąpić 8 września. Jego obniżenie nie wydaje się prawdopodobne, za to pojawiają się widoki na jego podwyższenie, lub przynajmniej utrzymanie z pozytywną perspektywą na przyszłość.

Wyższy wzrost i lepsza realizacja budżetu znacząco zwiększają szansę, że deficyt w Polsce będzie wyraźnie poniżej progu z Maastricht 3 proc. PKB w trzecim roku z rzędu – uważają analitycy agencji.

Przypomnijmy, że w maju br. Moody’s utrzymała ocenę Polski na poziomie A2 i podniosła jej perspektywę z „negatywnej” do „stabilnej”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki: Tegoroczny deficyt może być dużo niższy 

Kresy.pl / money.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz