Fińska komenda główna, aby wszystkie patrole policji posiadały na wyposażeniu pistolety maszynowe MP5 w reakcji na zagrożenie terrorystyczne.

Inspektor Ari Alanen z zarządu głównego fińskiej policji, konieczna jest reakcja z uwagi na rosnące zagrożenie terrorystyczne. Trzeba uważniej śledzić to, co zmienia się w otoczeniu. Trzeba rozważyć jakimi środkami powinny dysponować siły bezpieczeństwa – oświadczył Alanen.Przedstawiciel fińskiej policji dodał, że pistolety maszynowe MP5 byłyby używane przez policjantów w sytuacjach dopuszczających użycia broni, a cel znajduje się za daleko dla broni krótkiej. Oświadczył jednocześnie że wyposażenie w MP5 oznacza przeobrażenia policji w bardziej zmilitaryzowaną. Policja, jako służba, ma być bardziej wiarygodna w oczach społeczeństwa – tłumaczył Alanen.

CZYTAJ TAKŻE: Finlandia: atak nożownika w Turku – jest wielu rannych

Według informacji podawanych dzisiaj przez fiński dziennik „Helsingin Sanomat”, plany wyposażenia wszystkich patroli w broń automatyczną nie są bezpośrednio związane z atakiem nożownika w Turku z 18 sierpnia. Został on uznany pierwszym atakiem terrorystyczny w całej historii Finlandii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pistoletów jest już wystarczająca ilość, a teraz są przeprowadzane szkolenia, aby każdy patrol mógł ich używać w razie potrzeby. To nie łączy się ze zdarzeniem w Turku; szkolenia rozpoczęły się już wcześniej w tym roku – podkreślił fińskiej gazecie w komentarzu inspektor Mika Heini z komendy głównej policji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Fińska policja jest niezadowolona z działalności Żołnierzy Odyna

Przypomniał, że broń automatyczna pozostaje na wyposażeniu policji od lat 90. Aktualnie funkcjonariusze fińskiej policji podczas patroli uzbrojeni są w samopowtarzalne pistolety służbowe Walther oraz Glock. Pistolety automatyczne MP5 pozostają w użyciu specjalnej grupy „Niedźwiedź” (fin. „Karhu”). Grupa ta używa cięższego sprzęt niż podstawowe patrole policyjne.

Na ten rok budżetowy policja otrzymała od rządu w Helsinkach dodatkowe środki w wysokości 46 mln euro. Dodatkowo wczoraj, po analizie ataku w Turku, powiększył tę kwotę o niemal 12 mln euro. Około 9 mln zostanie przeznaczonych na policję, a 2,5 mln euro na policję bezpieczeństwa SUPO.

kresy.pl / rp.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz