Główna przeciwniczka prezydenta Filipin Rodrigo Duterte senator Leila de Lima została w piątek zatrzymana w ramach śledztwa, którego celem – według AFP – jest zwalczenie oponentów rządzącego przywódcy. Zarzuca się jej udział w przemycie narkotyków.

Lima, która od lat pozostaje w sporze z prezydentem i sprzeciwia się prowadzonej od siedmiu miesięcy przez Duterte krwawej wojnie z narkotykami, odpiera wszystkie zarzuty

– To zaszczyt być uwięzioną za sprawy, o które walczę. Bardzo was proszę, módlcie się za mnie– oświadczyła senator. – Jak mówiłam od początku, jestem niewinna. W oskarżeniach, według których miałabym skorzystać na przemycie narkotyków, otrzymać pieniądze oraz chronić uwięzionych przemytników, nie ma nic z prawdy. – przekonywała senator.

57-letnia de Lima – była minister sprawiedliwości i szefowa filipińskiej komisji praw człowieka – zapowiedziała również, że w odpowiednim czasie prawda wyjdzie na jaw.

– Nie zdołają mnie uciszyć ani nie przeszkodzą mi w walce o prawdę i sprawiedliwość, przeciw codziennym mordom i opresji reżimu Duterte– mówiła po wyjściu z budynku Senatu, gdzie ukryła się w czwartek wieczorem. Dotarła tam, uciekając przed policjantami, którzy chcieli zatrzymać ją w jej domu. W nocy z czwartku na piątek spała w swoim biurze w Senacie, a rano oddała się w ręce uzbrojonych policjantów.

Postępowanie przeciw senator wszczęto w zeszłym tygodniu, w związku z podejrzeniami o jej udział w działalności organizacji zajmującej się przemytem narkotyków, w czasach gdy pełniła urząd minister sprawiedliwości za rządów poprzedniego prezydenta Benigno Aquino.

De Lima zostałą w zeszłym roku oskarżona o korupcję.Grupa skazanych filipińskich kryminalistów przyznała przed Kongresem kraju, że składała korupcyjne propozycje byłej minister sprawiedliwości kraju a ona brała od nich pieniądze.

Ponad 7600 osób zostało zabitych, od kiedy Duterte rozpoczął przed siedmioma miesiącami swą “wojnę z narkotykami”, przy czym ponad 2500 osób straciło życie w policyjnych operacjach. Prezydent zapowiada też przywrócenie kary śmierci, która na Filipinach została zniesiona w 2006 roku.

Czytaj również: Prezydent Filipin wzywa obywateli do zabijania dilerów i narkomanów

Zarówno rząd, jak i policja zaprzeczają jakoby pozasądowe zabójstwa miały miejsce. Jednak organizacje praw człowieka twierdzą, że wiele osób zostało zabitych przez płatnych zabójców najpewniej działających w zmowie z policją. Amnesty International (AI) oskarża rząd Duterte o popełnianie w ramach walki z handlem narkotykami zbrodni przeciwko ludzkości.

Na niedługo przed zatrzymaniem de Limy przedstawiciele AI ocenili, że senator jest więźniem sumienia. – To jasna próba ze strony rządu Filipin, by zdusić krytykę prezydenta Duterte– oceniła organizacja.

kresy.pl/ pap

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply