Opozycja, bojkotująca obrady parlamentu w ostatnich miesiącach, nie wzięła udziału w głosowaniu. Zamiast tego urządziła protest pod budynkiem parlamentu.

Za ratyfikacją porozumienie o przystąpieniu państwa do struktur Sojuszu głosowało wszystkich 46 deputowanych liczącego 81 mandatów czarnogórskiego parlamentu.

Premier Duszko Marković przekonywał w przemówieniu poprzedzającym głosowanie, że przystąpienie Czarnogóry do NATO zapewni bezpieczeństwo, rozwój gospodarczy i stabilizację polityczną na Bałkanach.

Protokół w sprawie przystąpienia Czarnogóry do NATO został ratyfikowany przez amerykański Kongres niemal jednomyślnie pod koniec marca.

Czytaj również: Trump zatwierdził członkostwo Czarnogóry w NATO

Czarnogóra starała się o przyjęcie w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego od 2009 roku. Będzie to 29 członek NATO i 13 państwo byłego bloku socjalistycznego, które po 1991 roku przystąpiło do Sojuszu.

Ekspansji NATO na wschód tradycyjnie sprzeciwia się Rosja. Zdaniem Moskwy rozszerzanie NATO o Czarnogórę powoduje nawiększe tarcie w Europa w ciągu ostatnich 30 lat.

kresy.pl/ TASS/ PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply