Coraz więcej pomników Stalina w Rosji

W Rosji coraz wyraźniej rośnie popularność sowieckiego dyktatora Józefa Stalina – a za tym liczba jego pomników.

Według portalu USAToday.com, coraz więcej Rosjan widzi w Stalinie nie zbrodniarza odpowiedzialnego m.in. za Wielki Terror z lat 30. XX w. czy krwawe czystki, nie mówiąc już o zbrodni katyńskiej, ale bohatera narodowego, który pokonał nazistowskie Niemcy. Szacunkiem darzy go zarówno ta część starszego pokolenia, która z nostalgią patrzy na czasy ZSRR, jak i część młodych Rosjan.

Zdaniem historyka Pawła Gniłorybowa, od 2012 roku w Rosji postawiono już 10 nowych pomników Stalina. W marcu 2015 roku informowaliśmy o odsłonięciu pomnika sowieckiego dyktatora w Jakucku. Był to wówczas trzeci pomnik, jaki od 2005 roku postawiono w Rosji. O budowę pomników sowieckiego dyktatora starają się w Jakucji tamtejsi komuniści. Dążą oni do tego, by w każdej miejscowości w Jakucji upamiętniono Stalina.

W Rosji bez problemu można zakupić przedmioty z wizerunkiem Stalina. Są to zarówno kubki i koszulki, jak i statuetki czy magnesy. Dostępne są także książki gloryfikujące Stalina jako pogromcę nazizmu. W ubiegłym miesiącu znany prawnik Henri Reznik zrezygnował z posady w Moskiewskiej Państwowej Akademii Prawnej po tym, jak w centralnym holu zawieszono tablicę upamiętniającą Stalina. W maju jego portret pojawił się przy wejściu do jednej ze stacji moskiewskiego metra.

Rola Kremla

Komentatorzy uważają, że świadczy to o rosnącym aprobatywnym stosunku Rosjan do tej postaci. Zdaniem Nikity Pietrowa, historyka z organizacji „Memoriał”, dzieje się tak z woli rosyjskich władz, która stara się znaleźć w historii kraju chwalebne karty. – I stąd nie może zaakceptować prostego faktu, że sowiecka przeszłość była zbrodnicza – powiedział Pietrow w rozmowie z USAToday.com. Zaznaczył, że rosyjski rząd bierze obecnie na cel organizacje, które tak jak Memoriał odkrywają zbrodnie ZSRR.

Zwraca się także uwagę na stosunek prezydenta Rosji Władimira Putina do Stalina. W jednym z odcinków filmu dokumentalnego „Wywiad z Putinem” w reżyserii Olivera Stone’a stwierdził, że nadmierna demonizacja Stalina wykorzystywana jest do ataków na ZSRR i Rosję.

Putin uważa, że przywódca ZSRR jest skomplikowaną postacią. – Stalinem zachwycała się większość obywateli Związku Radzieckiego – dodał. „Stalin był produktem swojej epoki. Jeśli się chce, można go demonizować, ale z drugiej strony można wiele mówić o jego zasługach i zwycięstwie nad nazizmem” – nadmienił Putin.

Czytaj więcej: Władimir Putin: Stalin był skomplikowaną postacią

Wcześniej informowaliśmy, że Stalin pozostaje dla Rosjan najwybitniejszą postacią wszech czasów.  Józef Stalin zajął pierwsze badanie w tegorocznym badaniu Centrum Lewady. Oddało na niego głos 38 procent uczestników sondażu, a na Władimira Putina 34 proc. pytanych. Socjologowie z Centrum Lewady twierdzą, że takie rezultaty sondażu powtarzają się od wielu lat.

Z kolei w innym badaniu Lewady, w lutym 2017 roku zanotowano najwyższe poparcie dla Stalina w ciągu ostatnich 16 lat. 46 proc. Rosjan odpowiedziało, że czuje do niego „podziw”, „szacunek” lub „sympatię”. W marcu ubiegłego roku odsetek ten wynosił blisko 10 pkt. proc. mniej – 37 proc. Jednocześnie, odsetek osób uznających masowe represje Stalina za zbrodnie spadł z 51 proc. w 2012 roku do 39 proc. w 2017 roku.

Przeczytaj: 30% Ukraińców popiera Stalina

Józef Stalin urodził się w 1878 w gruzińskim mieście Gori. Był dyktatorem Związku Sowieckiego w latach 1924-53. Za jego rządów dokonano ludobójstwa na ludności polskiej ZSRS w ramach Operacji Polskiej NKWD. W 1939 rządzony przez niego Związek Sowiecki zaatakował wraz z III Rzeszą Niemiecką Polskę, w roku 1940 na jego rozkaz wymordowano polskich jeńców wziętych do niewoli, zginęły blisko 22 tysiące przedstawicieli polskich elit. Jest odpowiedzialny za przyłączenie polskich Ziem Wschodnich do Litwy, Białorusi i Ukrainy po II wojnie światowej. Odpowiedzialny jest również za śmierć milionów obywateli sowieckich.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    “Ach, żal mi ciebie, biedny Słowianinie! —/
    Biedny narodzie! Żal mi twojej doli, /
    Jeden znasz tylko heroizm — niewoli. /” Tylko, czy to jednak słowianie? a co na to trasowana @Padlina?