Chiny pracują nad Wielkim Podwodnym Murem

Chiny opracowują Wielki Podwodny Mur – nowoczesny i złożony projekt obserwacji nawodnej i podwodnej, który ma zniwelować przewagę ze strony amerykańskich i rosyjskich okrętów podwodnych i przyczynić się do zapewnienia Chinom kontroli nad Morzem Południowochińskim.

Chińskie państwowe przedsiębiorstwo budowy okrętów (CSSC) zaproponowało budowę „Wielkiego Podwodnego Muru”: sieci sensorów umieszczonych na statkach i pod powierzchnia wody. Miałaby ona znacząco zniwelować przewagę ze strony amerykańskich i rosyjskich okrętów podwodnych i w przyszłości przyczynić się do zapewnienia Chinom kontroli nad Morzem Południowochińskim.

Szczegóły dotyczące projektu „Wielkiego Podwodnego Muru” ujawniono podczas publicznego pokazu w Chinach w końcu 2015 roku. Jego opis trafił za pośrednictwem chińskiego urzędnika do agencji IHS Jane’s. Autentyczność tekstu została potwierdzona przez inne źródło rządowe, pragnące zachować anonimowość.

To, co proponują Chińczycy jest ulepszoną wersją system SOSUS (system obserwacji akustycznej; ang. Sound Surveillance System), który podczas zimnej wojny skutecznie stosowali Amerykanie. Propozycja koncernu CSSC najpewniej jest pozyskiwana przez chińską marynarkę wojenną, ale może również być oferowana na eksport. W założeniu ma on zapewnić klientom „pakiet rozwiązań w kwestii monitorowania i zbierania danych w środowisku podwodnym, lokalizacji w czasie rzeczywistym, śledzenia celów nawodnych i podwodnych, ostrzeżeń przed podwodnymi trzęsieniami, tsunami i innymi katastrofami naturalnymi, a także morskich badań naukowych”.

W dokumencie CSSC stwierdzono, że jego ośrodki badawczo-rozwojowe i produkcyjne w Pekinie i Wuxi posiadają zdolności wsparcia całego łańcucha produkcji obejmującego podstawowe badania, rozwój kluczowych technologii, opracowywanie rozwiązań, całościową integrację systemu, opracowanie niezbędnego sprzętu, produkcję, a także wsparcie serwisowo-operacyjne. Przedsiębiorstwo ma również dysponować dziesięcioma seriami produktów w ofercie, w tym systemami dotyczącymi obserwacji morskiej czy robotyki podwodnej.

Poszczególne elementy systemu obserwacji koncernu CSSC obejmują zaś okręty nawodne, systemy sonarowe, podwodne urządzenia zabezpieczające, sprzęt do wydobycia ropy i gazu spod dna morskiego oraz podwodne bezzałogowe.

Podczas tegorocznych targów Defence Services Asia w Kuala Lumpur, inna chińska firma, China Electronic Technology Group Corporation oferowała System Rafy Obronnej (ang. Reef Defence System). Według analityków IHS Jane’s, system ten może wykorzystywać liczne elementy projektu „Wielkiego Podwodnego Muru”.

Jak dotąd, chińskie zdolności obserwacji podwodnej uznawane były raczej za słabe, co nie korespondowało z mocarstwowymi aspiracjami Pekinu. Najpewniej elementy zastosowania dotyczące użytkowania cywilnego, m.in. w zakresie ostrzegania przed tsunami, współgrają ze strategią Chin, które nie akcentują potencjału militarnego wielu swoich projektów. Podobnie jest np. w kontekście tzw. sztucznych wysp, które oficjalnie mają służyć poprawie bezpieczeństwa żeglugi. Z drugiej strony, zaznacza się role podwójnego zastosowania tych i innych rozwiązań opracowywanych przez Chiny.

Chińczycy zaznaczają, że nad podobnymi projektami pracują inne państwa będące potęgami morskimi, jak np. USA czy Japonia. Przypominając, że one również poza celami cywilnymi mają na względzie zastosowanie wojskowe.

Jak się wydaje, chiński system obserwacji podowdnej miałby na celu likwidację trzech luk: braku zdolności Pekinu do monitorowania celów podwodnych (co nie współgra ze statusem supermocarstwa), niewspółmierności zdolności w kontekście „rosnącego zagrożenia strategicznego” (rozumianego jako USA i ich sojusznicy) oraz długotrwałych braków zdolności obserwacji podmorskiej, co zupełnie nie zgrywało się z rosnącą siłą chińskiej floty.

Pierwsze elementy chińskiego systemu obserwacji podwodnej zainstalowano w 2010 roku, zapewne w rejonie kwatery głównej chińskiej Floty Morza Północnego w Qingdao. Kolejna powstała rok później w rejonie wyspy Hajnan. W założeniu cały opracowywany system zapewne nie będzie ograniczał się do wód przybrzeżnych, ale do wszelkich akwenów, które są uznawane przez Chiny za istotne z punku widzenia ich interesu narodowego.

Janes.com / nationalinterest.org / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply