Cerkiew rozpoczęła Wielki Tydzień

Prawosławni Rosjanie zgodnie z cerkiewnym kalendarzem będą świętować Paschę w tym roku tydzień po Wielkanocy obchodzonej przez katolików . Prawosławni Rosjanie będą święcić pokarmy w najbliższą sobotę.

Rosjanie święcą jajka – symbol życia, a także wielkanocne ciasta i paschę, czyli potrawę z twarogu, utartego z masłem, żółtkami, cukrem, wanilią i bakaliami. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną w cerkwiach odbywają się nabożeństwa. Niedziela rozpoczyna się od bicia dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Wtedy składa się z bliskim życzenia z okazji Wielkanocy – trzykrotnie całując w policzek – ze słowami: „Christos woskresie” czyli „Chrystos zmartwychwstał”, na co odpowiada się „Woistinu woskresie” , czyli „zaprawdę zmartwychwstał”.Świąteczna atmosfera już od kilku dni jest widoczna w sklepach. W samej Moskwie na święta zgromadzono 95 milionów jaj. Dodatkowo ma być sprzedanych 800 tysięcy „kuliczy”, czyli świątecznych ciast.

IAR/mb

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz