Budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną rozpocznie się w listopadzie 2018

Zapowiedź budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną była jedną z obietnic Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami parlamentarnymi.

Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oświadczył, że rozpoczęcie prac ruszy w listopadzie 2018, a wcześniej w II kwartale tego samego roku zostanie wydana decyzja środowiskowa ws. przekopu przez Mierzeję Wiślaną.Zaraz po jej wydaniu wystąpimy o zgodę na realizację inwestycji do wojewody pomorskiego. Nie spodziewamy się w tym przypadku żadnych opóźnień. Wtedy zostanie też wydana decyzja lokalizacyjna. Wszystko wskazuje na to, że przekop powstanie w miejscowości Nowy Świat – oświadczył wiceminister, przypominając, że w tym miejscu Mierzeja Wiślana jest najwęższa.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd: kanał przez Mierzeję Wiślaną do 2022 r.

Witkowski dodał także, że w III kwartale 2018 roku rozpocznie się proces wyboru generalnego wykonawcy przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Biorąc pod uwagę wybór generalnego wykonawcy i procedurę odwoławczą, całość potrwa kilka miesięcy. Przy założeniu, że mogą być odwołania od decyzji, to z całą mocą mogę powiedzieć, że pierwszą łopatę pod budowę wbijemy w listopadzie 2018 roku – oświadczył wiceminister.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wiceminister zaznaczył, że w czerwcu 2017 roku złożono kartę informacyjną przedsięwzięcia, która została przyjęta przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Aktualnie trwają tworzony jest raport na temat oddziaływania na środowisko. Przygotowywany jest on przez projektanta czyli konsorcjum firm Projmors oraz Mosty Gdańsk.

CZYTAJ TAKŻE: Kanał przez Mierzeję Wiślaną ma zapewnić bezpieczeństwo państwa – przekonuje wiceminister gospodarki morskiej

Witkowski oświadczył również, że w połowie sierpnia tego roku podpisano umowę z Politechniką Gdańską, która ma sprawować nadzór naukowo-techniczny nad przekopem przez Mierzeję Wiślaną.

Profesorowie z Trójmiasta zostali tym samym włączeni w prace opiniotwórcze. Raz w miesiącu odbywają się odprawy w Urzędzie Morskim w Gdyni. Bardzo nas cieszy, że środowisko naukowe mocno się włączyło w prace – zaznaczył wiceszef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Przekop ma zaowocować powstaniem kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Docelowo ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Dzięki temu do portu w Elblągu będą mogły wpływać jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości – 20 m. Szacowany koszt inwestycji wynosi około 880 mln zł.

kresy.pl / onet.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz