Zniszczony już po raz czwarty mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym znajduje się w pobliżu Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Adam Romanowicz z zespołu prasowego podlaskiej policji podając informację o zniszczeniu muralu stwierdził: od ulicy Sienkiewicza przekreślone zostało, prawdopodobnie sprayem, słowo “żołnierze” i dopisano czarną farbą “mordercy”. O zdarzeniu został powiadomiony drugi komisariat. Policjanci przeprowadzili już oględziny i wykonali zdjęcia. Właściciel budynku został powiadomiony i oczekujemy od niego na oficjalne zgłoszenie. Wstępnie idzie to w kierunku artykułu 288. czyli zniszczenie mienia z “jedynką”, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat pięciu.

Nie jest to pierwsze zdewastowanie patriotycznego muralu. Wypisane na nim hasło brzmi: Żołnierze wykleci, Białystok ma was w pamięci. Na początku maja bieżącego roku nieznani sprawy skreślili “w pamięci” i zastępując je “w d***”.

ZOBACZ TAKŻE: Warszawa: Zniszczono mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym [+FOTO]

Z kolei w grudniu 2016 roku patrol policji po pościgu ujął dwóch mężczyzn przebywających nocą w pobliżu zniszczonego właśnie muralu. Dłonie mężczyzn były umazane farbą, a dodatkowo mieli przy sobie kolorowe lakiery i farbę w puszce.

Dwie osoby zostały zatrzymane 1 grudnia 2016 roku w związku z podejrzeniem popełnienia tego przestępstwa – powiedziała Elżbieta Zaborowska z zespołu prasowego podlaskiej policji. Usłyszeli zarzuty. Akt oskarżenia został skierowany do sądu. Sprawa jednak do tej pory nie została finalnie rozstrzygnięta

Białostocki mural poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych powstał z inicjatywy Młodzieży Wszechpolskiej. Na ścianie budynku przy ulicy Sienkiewicza 58 został wymalowany 28 października ubiegłego roku. Do chwili obecnej wandale zdewastowali go już cztery razy.

kresy.pl / onet.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. crova1
    crova1 :

    Skończmy wreszcie z tym mitem. Prawda jest taka, że większość “żołnierzy wyklętych” była zwykłymi pionkami Bermana, które miały uzasadniać konieczność pozostawienia Bieruta przy władzy po śmierci Stalina.