W piątek do obiegu trafił nowy banknot o nominale 500 zł, z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego.

Na przedniej stronie banknotu widnieje popiersie króla Jana III zwróconego w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich – Janina. Po prawej stronie wizerunku władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł rodziny Sobieskich w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej kolorystyce. Jest o 4 proc. większy, niż banknot o nominale 200 zł.

Prace projektowe nad nowym banknotem trwały dwa lata. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował też banknoty obiegowe o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł.

Narodowy Bank Polski poinformował, że banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i na rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego banku centralnego. Jak podano materiałach promocyjnych, ma on również ułatwić rozliczenia gotówkowe oraz zmniejszyć koszty obsługi pieniądza.

ZOBACZ: Nowy banknot z Janem III Sobieskim zaprezentowany [VIDEO]

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r., Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pienię­żnych Rzeczypospolitej Polskiej. Producentem banknotów na zlecenie NBP jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

Wcześniej informowaliśmy, że pomimo nacisków Ministerstwa Finansów, aby opóźnić wprowadzenie banknotu o nominale 500 zł do obiegu lub ograniczyć go jedynie do rozliczeń międzybankowych, NBP podtrzymał swoją decyzję o wprowadzeniu go w lutym. Ministerstwo finasnów zwracało uwagę na sprawy związane z bezpieczeństwem i strefą unikającą opodatkowania.

– Pragniemy wyjaśnić, że decyzja o rozpoczęciu prac nad banknotem o nominale 500 zł została poprzedzona szczegółowymi analizami dotyczącymi m.in. struktury wykorzystania poszczególnych nominałów banknotów w obrocie gotówkowym w Polsce i zapotrzebowania na poszczególne nominały– odpowiadał wówczas NBP. Bank wskazał również na wzrost zainteresowania w społeczeństwie wysokimi nominałami, na także na fakt, że blisko 63 proc. wszystkich polskich banknotów pozostających w obiegu gotówkowym stanowi banknot o nominale 100 zł, zaś Drugim ilościowo (ponad 13 proc.) pozostaje banknot o nominale 200 zł”.

Rmf24.pl / PAP / poznaj500zl.pl / Kresy.pl1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz