Szef MSZ Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir stwierdził, że katarskie żądanie umiędzynarodowienia świętych meczetów to deklaracja wojny.

Dżubeir, obecny w Bahrajnie na spotkaniu szefów MSZ arabskich państw bojkotujących Katar oświadczył, że katarskie żądanie, w sprawie umiędzynarodowienia świętych miejsc (meczetów w Mekce i Medynie) są agresywne. To deklaracja wojny przeciwko królestwu. Szef saudyjskiej dyplomacji dodał, że monarchia Saudów zachowuje sobie prawo do odpowiedzi wobec każdego, kto próbuje umiędzynarodowić święte miejsca, a także, że odrzuca katarskie próby upolitycznienia pielgrzymek.

Jeśli chodzi o zapewnienie przyjazdu pielgrzymom, historia królestwa jest czysta – stwierdził Dżubeir. Witamy pielgrzymów z Kataru tak, jak każdych innych – dodał Saudyjczyk.

CZYTAJ TAKŻE: Egipski duchowny: Katar zostanie zniszczony w ciągu dwóch lat

Agencja Reutera podając informację zaznaczyła, że nie jest jasne, czy rząd w Katarze rzeczywiście wystosował żądanie umiędzynarodowienia meczetów. Kraj ten oskarżał jednak Arabię Saudyjską o upolitycznienie pielgrzymek, a w czwartek zaapelowała do ONZ, wyrażając niepokój z powodu utrudnień jakie dotyczą Katarczyków chcących odbyć pielgrzymkę do Mekki w tym roku.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Władze Arabii Saudyjskiej oświadczyły 20 lipca, że Katarczycy, pragnący odbyć pielgrzymkę do Mekki, będą mile widziani, pomimo trudnych wzajemnych stosunków między Rijadem a Ad-Dauhą. Telewizja z Arabii Saudyjskiej Al-Arabija podała, że do niedzieli na pielgrzymkę nie przyjechał nikt z Kataru.

Saudowie, panujący w Arabii Saudyjskiej od 1932 r., kontrolują święte dla muzułmanów meczety w Mekce i Medynie i nazywają się ich strażnikami.

Arabia Saudyjska 5 czerwca zerwała stosunki dyplomatyczne z Katarem. Władze tego kraju oskarżyły Katarczyków m.in. o wspieranie terroryzmu a także zbytnie zbliżenie z Iranem. W ślad za Rijadem stosunki z Katarem zerwał Egipt, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

kresy.pl / interia.pl / reuters.com0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz