Największy amerykański bank, JP Morgan Chase, otworzy w Polsce jedną ze swoich głównych siedzib – poinformował wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował o tym podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Jednym z jej głównych punktów był o spotkanie z kierownictwem JP Morgan Chase w Nowym Jorku. Morawiecki wyszedł z siedziby banku zadowolony.– Na 99,9% mamy bardzo dobre informacje bo jeden z największych banków chce jedną z trzech czy czterech głównych siedzib ulokować w Polsce – powiedział wicepremier dziennikarzom. Według Morawieckiego, oznacza to tysiące nowych miejsc pracy w Polsce. Zaznaczył, że gdy JP Morgan pojawił się na Filipinach, to na początku stworzył w stolicy tego kraju, Manili, 3 tys. miejsc pracy. – Dziś to jest 23 tys. miejsc pracy – podkreślił wicepremier. – Myślę, że tak będzie też w Polsce w ciągu 5-7 lat. Oferujemy znakomitych inżynierów, informatyków, co jest doceniane przez instytucje finansowe, takie jak JP Morgan.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według informacji samego banku, instytucja ta, jeszcze jako JP Morgan, na początku lat 60. XX w. otworzyła swój oddział operacyjny na Filipinach w 1961 roku. Dziś prowadzi tam usługi bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej oraz liczne inne usługi finansowe i handlowe. W 2005 roku, jak informuje JP Morgan Chase, w Manili otwarto globalne centrum wsparcia dla licznych, oferowanych linii biznesowych. Obecnie centrum mieści się również w Cebu. W obu miejscach zatrudnionych jest ponad 14 tys. pracowników.

Rok temu „Financial Times” pisał, że Morawiecki chce przyciągnąć do Polski zachodnie banki. Polski rząd chce, by instytucje finansowe, które planują opuścić Wielką Brytanię po Brexicie, przeniosły się do Polski. Rok mtemu kampanię w Londynie rozpoczął w tym celu właśnie wicepremier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki powiedział znanemu dziennikowi, że już pojawiły się pierwsze sygnały od zachodnich banków, zainteresowanych przeniesieniem się do Polski. Według wicepremiera coraz więcej instytucji jest zainteresowanych opuszczeniem Londynu. Rozmowy dotyczyły m.in. Royal Bank of Scotland, UBS, Barclays, BNP Paribas, Citibank i Credit Suisse. Morawiecki zamierzał zachęcić je za pomocą pakietów ulg i grantów na szklenia dla pracowników. Zachodnie banki do przeniesienia się do Polski mogą skłonić niskie płace i wysoki poziom wykształcenia polskich pracowników.

Bankier.pl / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz