Największy amerykański bank, JP Morgan Chase, otworzy w Polsce jedną ze swoich głównych siedzib – poinformował wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował o tym podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Jednym z jej głównych punktów był o spotkanie z kierownictwem JP Morgan Chase w Nowym Jorku. Morawiecki wyszedł z siedziby banku zadowolony.

– Na 99,9% mamy bardzo dobre informacje bo jeden z największych banków chce jedną z trzech czy czterech głównych siedzib ulokować w Polsce – powiedział wicepremier dziennikarzom. Według Morawieckiego, oznacza to tysiące nowych miejsc pracy w Polsce. Zaznaczył, że gdy JP Morgan pojawił się na Filipinach, to na początku stworzył w stolicy tego kraju, Manili, 3 tys. miejsc pracy. – Dziś to jest 23 tys. miejsc pracy – podkreślił wicepremier. – Myślę, że tak będzie też w Polsce w ciągu 5-7 lat. Oferujemy znakomitych inżynierów, informatyków, co jest doceniane przez instytucje finansowe, takie jak JP Morgan.

Według informacji samego banku, instytucja ta, jeszcze jako JP Morgan, na początku lat 60. XX w. otworzyła swój oddział operacyjny na Filipinach w 1961 roku. Dziś prowadzi tam usługi bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej oraz liczne inne usługi finansowe i handlowe. W 2005 roku, jak informuje JP Morgan Chase, w Manili otwarto globalne centrum wsparcia dla licznych, oferowanych linii biznesowych. Obecnie centrum mieści się również w Cebu. W obu miejscach zatrudnionych jest ponad 14 tys. pracowników.

Rok temu “Financial Times” pisał, że Morawiecki chce przyciągnąć do Polski zachodnie banki. Polski rząd chce, by instytucje finansowe, które planują opuścić Wielką Brytanię po Brexicie, przeniosły się do Polski. Rok mtemu kampanię w Londynie rozpoczął w tym celu właśnie wicepremier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki powiedział znanemu dziennikowi, że już pojawiły się pierwsze sygnały od zachodnich banków, zainteresowanych przeniesieniem się do Polski. Według wicepremiera coraz więcej instytucji jest zainteresowanych opuszczeniem Londynu. Rozmowy dotyczyły m.in. Royal Bank of Scotland, UBS, Barclays, BNP Paribas, Citibank i Credit Suisse. Morawiecki zamierzał zachęcić je za pomocą pakietów ulg i grantów na szklenia dla pracowników. Zachodnie banki do przeniesienia się do Polski mogą skłonić niskie płace i wysoki poziom wykształcenia polskich pracowników.

Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply