Amerykańscy i meksykańscy biskupi zobowiązali się do udzielania duchowej, prawnej i materialnej pomocy migrantom, którzy boleśnie doświadczają skutków pęknięcia systemu imigracyjnego Stanów Zjednoczonych. Szczególnie myślą tu o tych, którzy żyją w niepewności z powodu polityki Donalda Trumpa.

Postanowienie podjęli podczas cyklicznego spotkaniu „Biskupi na granicy”, które odbyło się w diecezji Brownsville w Teksasie.
Podobne spotkania biskupów odbywają się od 1986 r. dwa razy rocznie, właśnie w punktach granicznych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. W zakończonym 15 lutego spotkaniu uczestniczył nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych abp Christophe Pierre.

Widzieliśmy cierpienie, lęk i udręczenie tych, którzy być może wkrótce będą musieli żyć na marginesie naszego społeczeństwa, a którzy zwrócili się do nas o pomoc –napisali biskupi we wspólnym oświadczeniu. – W tym trudnym momencie naszej historii słyszymy płacz naszych braci i sióstr imigrantów, a ich wołanie odzwierciedla głos samego Chrystusa – uważają hierarchowie.

Spotkanie na granicy było okazją do odwiedzenia przez niektórych biskupów tzw. centrów odosobnienia, gdzie przetrzymywani są oczekujący na deportację imigranci. Zdaniem biskupów miejsca te utrzymywane są w nieludzkich i niedopuszczalnych warunkach.

W swym oświadczeniu hierarchowie wezwali, aby naśladować Papieża Franciszka i budować raczej mosty, niż mury. Skrytykowali politykę imigracyjną administracji Donalda Trumpa i przypomnieli, że imigracja dla wielu jest jedynym sposobem na przetrwanie. Wezwali również rząd do poszanowania praw człowieka.

Czytaj również: Papież Franciszek potępia Donalda Trumpa

kresy.pl/ Radio Watykańskie1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz