Gądecki w liście do nowego patriarchy grecko-katolickiego Kościoła melchickiego abpa Josepha Absi zapowiedział że Kościół katolicki w Polsce będzie wciąż pomagał Syryjczykom.

Synod biskupów grecko-katolickiego Kościoła melchickiego wybrał abpa Josepha Absi nowym patriarchą Antiochii, Aleksandrii i Jerozolimy, Cylicji, Syrii, Iberii, Arabii, Mezopotamii, Pentapolis, Etiopii, całego Egiptu i całego Wschodu. Papież Franciszek zatwierdził wybór w piątek.

Jak można przeczytać w liście abp Stanisław Gądecki złożył nowemu patriarsze serdeczne życzenia. Zapewnił też o modlitwie w intencji jego posługi zwłaszcza wśród umęczonych wojną i niepokojem wiernych w Syrii i Libanie.

ZOBACZ TAKŻE: Krystyna Pawłowicz (PiS) zarzuca polskim biskupom szkodzenie Polsce i Polakom

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski zapewnił również o braterskiej pamięci, o duchowym i materialnym wsparciu żyjących na terenach objętych wojną. Zaznaczył, że Kościół Katolicki w Polsce już kilkukrotnie organizował dni modlitwy i pomocy dla Syrii. Polacy okazywali swoje wielkie serce i hojność, odpowiadając wielkodusznie na nasz apel – napisał arcybiskup.

W trudnych doświadczeniach bólu i śmierci, rozpadu rodzin i więzów społecznych, niepowetowanych strat materialnych, spowodowanych przez wojnę, chcemy zapewnić jeszcze raz, że nie jesteście sami” – oświadczył abp Gądecki. Polski hierarcha ma nadzieję, że wysiłek wspólnoty międzynarodowej doprowadzi wkrótce do zakończenia konfliktu w Syrii, do odbudowy zniszczonego kraju i powrotu uchodźców do domu, którym – jako Kościół katolicki w Polsce będziemy nadal pomagać.

Synod biskupów melchickich, podczas którego wybrano nowego patriarchę, zebrał się 19 czerwca w Ain Traz. W maju 2017 r. papież Franciszek przyjął rezygnację z urzędu poprzedniego patriarchy Grzegorza III Lahama spowodowaną wiekiem i pogarszającym się stanie zdrowie.

 

Biuro prasowe KEP które poinformowało o liście infromuje patriarcha Franciszek (abp Joseph Absi) pochodzi z Damaszku. Zaangażowany jest on szczególnie w prace syryjskiej Caritas. Pod jego nadzorem znajduje się ponad 40 projektów pomocy humanitarnej w Damaszku, Aleppo i al-Hasace.

Polski Kościół Katolicki stara się o możliwość wprowadzenia korytarzy humanitarnych dla uchodźców z Syrii. Kilkaset osób z specjalnymi wizami miałoby zostać przewiezionych samolotami do Polski. Na rozwiązanie takie na polski rząd ma naciskać papież Franciszek.

kresy.pl / dziennik.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply