Gądecki w liście do nowego patriarchy grecko-katolickiego Kościoła melchickiego abpa Josepha Absi zapowiedział że Kościół katolicki w Polsce będzie wciąż pomagał Syryjczykom.

Synod biskupów grecko-katolickiego Kościoła melchickiego wybrał abpa Josepha Absi nowym patriarchą Antiochii, Aleksandrii i Jerozolimy, Cylicji, Syrii, Iberii, Arabii, Mezopotamii, Pentapolis, Etiopii, całego Egiptu i całego Wschodu. Papież Franciszek zatwierdził wybór w piątek.Jak można przeczytać w liście abp Stanisław Gądecki złożył nowemu patriarsze serdeczne życzenia. Zapewnił też o modlitwie w intencji jego posługi zwłaszcza wśród umęczonych wojną i niepokojem wiernych w Syrii i Libanie.

ZOBACZ TAKŻE: Krystyna Pawłowicz (PiS) zarzuca polskim biskupom szkodzenie Polsce i Polakom

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski zapewnił również o braterskiej pamięci, o duchowym i materialnym wsparciu żyjących na terenach objętych wojną. Zaznaczył, że Kościół Katolicki w Polsce już kilkukrotnie organizował dni modlitwy i pomocy dla Syrii. Polacy okazywali swoje wielkie serce i hojność, odpowiadając wielkodusznie na nasz apel – napisał arcybiskup.

W trudnych doświadczeniach bólu i śmierci, rozpadu rodzin i więzów społecznych, niepowetowanych strat materialnych, spowodowanych przez wojnę, chcemy zapewnić jeszcze raz, że nie jesteście sami” – oświadczył abp Gądecki. Polski hierarcha ma nadzieję, że wysiłek wspólnoty międzynarodowej doprowadzi wkrótce do zakończenia konfliktu w Syrii, do odbudowy zniszczonego kraju i powrotu uchodźców do domu, którym – jako Kościół katolicki w Polsce będziemy nadal pomagać.

Synod biskupów melchickich, podczas którego wybrano nowego patriarchę, zebrał się 19 czerwca w Ain Traz. W maju 2017 r. papież Franciszek przyjął rezygnację z urzędu poprzedniego patriarchy Grzegorza III Lahama spowodowaną wiekiem i pogarszającym się stanie zdrowie.

 

Biuro prasowe KEP które poinformowało o liście infromuje patriarcha Franciszek (abp Joseph Absi) pochodzi z Damaszku. Zaangażowany jest on szczególnie w prace syryjskiej Caritas. Pod jego nadzorem znajduje się ponad 40 projektów pomocy humanitarnej w Damaszku, Aleppo i al-Hasace.

Polski Kościół Katolicki stara się o możliwość wprowadzenia korytarzy humanitarnych dla uchodźców z Syrii. Kilkaset osób z specjalnymi wizami miałoby zostać przewiezionych samolotami do Polski. Na rozwiązanie takie na polski rząd ma naciskać papież Franciszek.

kresy.pl / dziennik.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz