Trump wyznaczył sekretarza stanu w swojej administracji

Prezydent elekt USA Donald Trump kompletuje swój gabinet. Dzisiaj ogłosił kto zostanie szefem amerykańskiej dyplomacji pod jego auspicjami.

Trump powierzył dyplomację USA w ręce Rexa Tillersona. “Jego wytrwałość, wielkie doświadczenie i dogłębne zrozumienie geopolityki sprawiają, że to znakomity wybór na sekretarza stanu. (Tillerson) będzie promował stabilność w regionie i koncentrował się na kluczowych interesach bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych” – podkreślił prezydent elekt.

64-letni Tillerson pochodzi z Teksasu i od 1975 roku pracuje dla największego amerykańskiego koncernu naftowego Exxon Mobile. Stopniowo piął się po szczeblach kariery w korporacji, w latach 1995-1998 był szefem jej filii w Jemenie, a 1 stycznia 2008 został prezesem całego koncernu. Tillerson angażował się w sprawy Rosji, gdzie już w czasach prezydentury Borysa Jelcyna próbował robić interesy w imieniu Exxon Mobile. W 2011 udało mu się pozyskać od Rosjan koncesję na wiercenia na dnie Morza Karskiego w Arktyce. Jego koncern rozpoczął nawet wiercenia gdy nałożenie przez USA sankcji na Rosję za jej politykę wobec Ukrainy, doprowadziło do przerwania projektu we wrześniu 2014 roku. Tillerson został w 2012 roku odznaczony przez prezydenta Putina Orderem Przyjaźni, oraz pozostaje w bliskiej znajomość z Igorem Sieczinem, prezesem największego koncernu naftowego w Rosji – Rosnieftu, a według wielu komentatorów, najpotężniejszego człowieka w Rosji po samym Putinie.

ZOBACZ TAKŻE: Drużynnicy Trumpa

Można przyjąć, że Tillerson będzie dążył do normalizacji stosunków USA z Rosją i nawiązania współpracy gospodarczej. Tak uważa między innymi Jerzy Haszczyński, który w swoim komentarzu na łamach dziennika “Rzeczpospolita” uznał, że “nadzieje [polskich elit] na utrzymanie politycznego kursu wobec Kremla trzeba będzie pogrzebać”.

Według informacji portalu Politico, Tillersona jako odpowiedniego do kierowania amerykańską dyplomacją miała polecić Trumpowi Condoleeza Rice, sekretarz stanu w czasie drugiej kadencji George’a Busha juniora (2005-2009), w czasie rozmowy przeprowadzonej w listopadzie. Warto dodać, że sama Rice również zanim zajęła się polityką robiła karierę w sektorze naftowym, pracując przez 10 lat w zarządzie Chevron Texaco (dziś jeden z tankowców tego koncernu nosi nazwę “Condoleeza”). W czasie listopadowej rozmowy w Trump Tower obok Tillersona i Rice pojawił się też Robert Gates, dyrektor CIA w latach 1991-1993 i sekretarz obrony w latach 2006-2011. On również miał forsować kandydaturę Tillersona na szefa dyplomacji. Portal ocenia że Tillerson ma “duże doświadczenie w międzynarodowych negocjacjach”.

Czytaj także: Xi Jinping wzywa do reformy chińskiej armii

politico.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply