Kukiz’15 domaga się od ministra Witolda Waszczykowskiego wyjaśnienia sprawy zakazu wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla, wydanego przez SBU. „Oczekujemy od MSZ stosownych działań i jednoznacznego, oficjalnego przeproszenia Prezydenta Miasta Przemyśla. Każda inna, nieformalna próba załatwienia tej sprawy będzie kompromitacja polskiej dyplomacji”.

– Zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie bezprecedensowej sprawy nałożenia przez Ukrainę zakazu wjazdu Prezydentowi Miasta Przemyśla– piszą posłowie Kukiz’15 w piśmie skierowanym do szefa polskiej dyplomacji, Witolda Waszczykowskiego.

Przeczytaj: Kukiz o sprawie Chomy: czekam jeszcze, aż Ukraina zażąda od Polski Przemyśla, bo „chroni nas przed Rosją”

– Ze znanych nam informacji Pan Robert Choma od lat konsultował większość kwestii związanych z prowadzeniem przez Polskę polityki wobec mniejszości ukraińskiej w Polsce a również w odniesieniu do państwa ukraińskiego z MSZ i MSW. Uzasadnienie które przedstawiono przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, a mianowicie iż „systematycznie prowadził on działalność antyukraińską i wspierał ruchy antyukraińskie”jest niedorzecznością –podkreślono.

– Prosimy o wyjaśnienie czy kroki związane z nałożeniem zakazu wjazdu Prezydentowi Przemyśla były konsultowane ze strategicznym partnerem Ukrainy jakim jest Polska?– pytają posłowie. Zaznaczają, że „władze ukraińskie musiały sobie zdawać sprawę, iż poprzez te działania bardzo zaostrzą stosunki narodowościowe w pewnych regionach naszego państwa”.

– Biorąc pod uwagę fakt niedawnego wysadzenia pomnika w Hucie Pieniackiej mamy do czynienia z ciągiem prowokacji, których celem jest zniszczenie dobrych relacji polsko-ukraińskich. Tym bardziej jest to zastanawiające, iż czyni to organ państwa ukraińskiego którego celem powinna być osłona dobrych stosunków pomiędzy naszymi narodami– zaznaczono.

Samo uzasadnienie zakazu wjazdu dla Pana Roberta Chomy okazuje całej polskiej klasie politycznej, iż może ona dbając o interesy polskie, w tym o rodaków na Ukrainie stać się obiektem represji politycznych ze strony państwa ukraińskiego w postaci zakazów wjazdu.Ruch Kukiz’15 od lat wspiera tego typu politykę. Ukraina obecnie stara się stać częścią europejskiej przestrzeni dobrobytu i demokracji. Jak to możliwe, że tak jednostronnie burzy ona działania Polski, która stając w jej obronie ponosi ogromne straty polityczne i gospodarcze związane z konfrontacją z Rosją? Tutaj należy zadać sobie także inne pytanie, a mianowicie czy SBU jest w pełni kontrolowane przez władze państwa ukraińskiego, gdyż tak jak wspomnieliśmy działania tej służby są nieracjonalne i powodują niszczenie dotychczasowych relacjiczytamy w dokumencie.

Przeczytaj: Bakun (Kukiz’15): stosunkom polsko-ukraińskim szkodzi w tej chwili strona ukraińska

– Wspomniane ostatnie incydenty ukazały także w pełni, iż bagatelizowany przez rząd RP problem rozprzestrzeniania się ukraińskiego nacjonalizmu na Ukrainie, jego możliwa implementacja do Polski poprzez emigrantów zarobkowych i wsparcie w tej kwestii niektórych działaczy ukraińskich w Polsce może w przyszłości doprowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego naszego państwa –podkreśla Kukiz’15.

– W związku z powyższym oczekujemy od MSZ stosownych działań i jednoznacznego, oficjalnego przeproszenia Prezydenta Miasta Przemyśla. Każda inna, nieformalna próba załatwienia tej sprawy będzie kompromitacja polskiej dyplomacji –zaznaczono.

Prezydent Przemyśla Robert Choma udający się na spotkanie opłatkowe do Lwowa, na zaproszenie Konsula Generalnego we Lwowie, został zawrócony na przejściu granicznym. Poinformowano go, że SBU wydała mu zakaz wstępu na terytorium Ukrainy.

Jak informowaliśmy, ukraińskie media przytaczają wypowiedź rzeczniczki SBU Ołeny Hitlańskiej, według której zakaz dla Chomy wydano „w celu zabezpieczenia bezpieczeństwa państwa” ukraińskiego. Stwierdziła również, że zakazano mu wjazdu „za działalność szkodzącą Ukrainie”, zaś decyzję w tej sprawie wydano latem ub. roku.

Hitlańska potwierdziła te informacje w rozmowie z PAP. Z kolei podczas konferencji prasowej Choma mówił, że Ukraińcy poinformowali go, że SBU wydała tę decyzję 29 grudnia. On sam zaznacza, że granicę polsko-ukraińską ostatni raz przekraczał 25 listopada ub. roku.

Przeczytaj: MSZ: wyjaśniamy sprawę prezydenta Chomy, jesteśmy w kontakcie z ambasadą Ukrainy

W środę polskie MSZ zareagowało na zakaz wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla notą dyplomatyczną. W nocie dyplomatycznej polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pyta o wszystkie okoliczności związane z wydanym przez stronę ukraińską zakazem wjazdu na teren Ukrainy Robertowi Chomie. Jak dodała rzeczniczka, obecnie oczekujemy na oficjalną reakcję strony ukraińskiej. MSZ używa wszelkich dostępnych instrumentów w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

Przeczytaj: Dr Zapałowski dla Kresów.pl: Co SBU jeszcze wymyśli, żeby jeszcze bardziej popsuć relacje z Polską

Facebook.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply