Nauczanie Jana Pawła II może być ciekawe – takie refleksje nasunęły mi się po odbyciu półrocznego programu Karol Wojtyła Fellowship organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, którego patronem medialnym był portal kresy.pl.

Sama idea pomyślana jest jako dodatkowe zajęcia dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę w tematach społeczno-religijno-kulturalno-ekonomicznych. Student ma do wyboru kursy z rozmaitych dziedzin, na które rzadko trafić można na uczelniach. Jest to szczególnie cenne dla osób wcześniej niezwiązanych w żaden sposób z nauczaniem papieskim bądź katolickimi prądami myślowymi.

Już sama lista prowadzących spotkania jest intrygująca – do najbardziej znanych należy bowiem zaliczyć Profesor Staniszkis, Profesorów Dołęgowskiego oraz Stawrowskiego, ks. dr. Skrzypczaka, a także O. Ziębę – każda z nich prowadzi swoje własne, autorskie, cykle spotkań.

Osobiście zdecydowałem się na trzy z oferowanych kursów – „Między konkurencyjnością a solidarnością”, „Gospodarka w myśli Jana Pawła II”, „Polskie zmagania z Bogiem – Kołakowski, Witkacy, Wojtyła”, „Kryzys cywilizacyjny oraz uczęszczałem na spotkania obowiązkowe z „Tajemnic Soboru Watykańskiego”.

Szczególnie intrygujące wydały mi się zajęcia prowadzone przez ekonomistę z SGH. Podczas nich poznałem podstawy myśli społeczno-ekonomicznej Jana Pawła II, a także pogłębiłem swoje wiadomości dotyczące takich tematów jak biznes społecznie odpowiedzialny, kwestie związane z relacjami papieskiej nauki i socjalizmu oraz wolnego rynku, a także etyki.

Nie mniej interesujące były spotkania z Profesorem Stawrowskim, który w zajmujący i przykuwający uwagę słuchacza sposób naświetlał problemy związane z kryzysem obecnej cywilizacji europejskiej. Wszystko to było okraszone omawianiem tekstów filozofów klasycznych oraz bardziej nam współczesnych.

Podczas semestru uczęszczania na KWF dane mi było również uczestniczyć w szkoleniu, organizowanym przez byłego dziennikarza TVP, Bogdana Sadowskiego. Oceniam je jak najbardziej pozytywnie i mam nadzieję, iż uda mi się wybrać na inne tego typu wydarzenia z udziałem przywołanej osoby.

O sile Karol Wojtyła Fellowship stanowią jednak dwie kwestie – ludzie jakich można podczas niego poznać oraz mała liczebność grup seminaryjnych. Środowisko uczęszczające na zajęcia było bardzo zróżnicowane, zarówno ze względu na zaangażowanie w kwestie wiary i życie kościoła jak i poglądy społeczno-polityczne. Dzięki temu spotkania odbywały się zazwyczaj w atmosferze ożywionej i dającej do myślenia dyskusji.

Mała ilość osób na seminariach powodowała z kolei jeszcze większa aktywność ich uczestników – każdy z nas miał szansę się wypowiedzieć oraz zaprezentować swój punk widzenia. Dostęp do wykładowców był przez to również ułatwiony.

Należy nadmienić, iż zwieńczeniem KWF jest napisanie, na wybrany uprzednio temat, eseju pod opieką tutora. Jest to niewątpliwe ciekawe doświadczenie mogące przyczynić się do rozwoju intelektualnego osób uczestniczących w programie.

Podsumowując – szczerze mogę polecić uczestnictwo w Karol Wojtyła Fellowship organizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Więcej informacji uzyskać można na stronie KWF*. Na zachętę przytaczam pełną listę seminariów do wyboru (jest to semestr letni, w zimowym zajęcia ulegają zmianie) SPIS SEMINARIÓW**.

Paweł Jan Kozłowski

PS Warto również zajrzeć pod ten link***.

PS 2 Rekrutacja na nowy semestr rozpocznie się zapewne w okolicach września. O szczegóły należy pytać osoby koordynujące cały program w CMJPII.

* http://www.centrumjp2.pl/aktualnosci/karol-wojtyla-fellowship

** http://www.centrumjp2.pl/nauka/karol-wojtyla-fellowship/lista-seminariow-zima-2013/

*** http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=z2WmYiygdPs

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply