Adam Rotfeld, były minister spraw zagranicznych RP, opublikował wraz z Des Browne’m (b.ministrem obrony Wielkiej Brytanii w gabinecie Blaira) i Igorem Iwanowem (byłym szefem rosyjskiego MSZ) krótki tekst w „Gazecie Wyborczej”. Tekst ma tytuł „Budujmy szerszą Europę” i wzywa do polepszenia relacji rosyjsko-europejskich. Artykuł ukazuje się w krytycznym momencie dla Ukrainy, która właśnie z powodu brutalnego nacisku Rosji została zmuszona do rezygnacji ze starań o podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE.

Jak zauważa publicysta tygodnika „W Sieci” i portalu wPolityce.pl Piotr Skwieciński, tezy zawarte w artykule z „Wyborczej” łudząco przypominają pomysły wpływowego rosyjskiego polityka Siergieja Karaganowa, który od lat proponuje założenie „Związku Europy”, łączącego Rosję z Unią Europejską.

Zdaniem Skwiecińskiego, dla Polski jest to projekt nie do przyjęcia. Z następujących powodów:

Po pierwsze, co najmniej „przyklepujący” sytuację, w której Ukraina znajduje się w jakiejś próżni między Rosją a Europą właściwą (czyli UE).

Po drugie– jest ewidentne, że takim bytem rządziłby koncert mocarstw, z Rosją i Niemcami na czele, zmniejszając i tak niewielkie możliwości naszego oddziaływania na decyzyjne procesy w skali kontynentu, jakie daj nam UE w jej obecnym kształcie.

Po trzecie, konstrukcja taka sprzyjałaby rosyjskiej ekspansji kapitałowej, i w efekcie nasz kraj mógłby mieć narastające trudności z zachowaniem stanu dotychczasowego (czyli braku ekonomicznego uzależnienia od Rosji na płaszczyznach innych niż energetyczna).

Po czwarte– bliskie związki Europy (nawet zachodniej) z Rosją mogą owocować konwergencją w negatywnym tego słowa znaczeniu. Czyli przenoszeniem na kraje zachodnie rozmaitych wschodnich patologii, z korupcją i konglomeratami mafijno-politycznymi na czele.

Po piąte– realizacja tego pomysłu dałaby Rosji ogromny zastrzyk technologiczno-inwestycyjny, bez uprzednich znaczących reform wewnętrznych, co oznaczałoby że już nawet nie demokracja ale rządy prawa nie nastąpią w tym kraju w przewidywalnej przyszłości.

Po szóste– oznaczałoby to zerwanie związków między Europą a USA.

Więcej:

[link=http://wpolityce.pl/artykuly/68268-piotr-skwiecinski-niedobry-sygnal-w-najgorszej-mozliwej-chwili-rotfeld-apeluje-o-zbudowanie-szerszego-europejskiego-bytu-z-udzialem-ue-i-rosji]

wPolityce.pl/KRESY.PL

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply