„Część Ukraińców opiera się na jakiejś zakłamanej historii, zwłaszcza po Majdanie nastąpił powrót kultu banderyzmu, członkowie OUN-UPA są nazywani bohaterami… Obawiam się, że jakiś udział w tym może mieć Związek Ukraińców w Polsce. Zamiast bardziej akcentować porozumienie Piłsudskiego z Petlurą, koncentrują się na podkreślaniu walki organizacji zbrodniczych o wolną Ukrainę” – mówi w rozmowie z Kresami.pl poseł Kukiz’15 Wojciech Bakun.

Co roku ulicami Przemyśla przechodzi marsz, w którym uczestniczą władze samorządowe, na którym, tak jak w zeszłym roku powiewają czerwono-czarne flagi. Święto mające w założeniu upamiętnianie sojuszu Piłsudski – Petlura stało się zatem pretekstem do oddawania czci zbrodniarzom z UPA. Ponadto, marsz kończy się na ukraińskim cmentarzu wojennym w Pikulicach, na którym upamiętniani są nie tylko zmarli żołnierze Ukraińskiej Republiki Ludowej, ale także przeniesieni tam w 2000 roku członkowie UPA. Z oddziału, który brał udział w napaści na polską wieś Bircza w 1946 roku. Podczas przemów na cmentarzu upamiętniano także Stepana Banderę.ZOBACZ: Przedstawiciele władz samorządowe uczestniczą w marszach czczących UPA w Przemyślu-Pikulicach [+VIDEO]

Poseł Wojciech Bakun postrzega upamiętnianie rocznicy podpisania porozumienia Piłsudski-Petlura pozytywnie. „To akurat jaśniejszy punkt w historii naszych narodów”– mówi portalowi Kresy.pl. „Greckokatoliccy mieszkańcy Przemyśla mają do tego prawo”– dodaje. Zaznacza jednak, że w ostatnich latach przy tej okazji dochodziło do czczenia pamięci zbrodniczych organizacji ukraińskich, przede wszystkim OUN-UPA. „To już oceniam zdecydowanie negatywnie”– powiedział.

Poseł powiedział, że trudno mu oceniać świadomość historyczną osób biorących udział w tym pochodzie, a także lokalnych samorządowców uczestniczących w tym wydarzeniu. Jednocześnie zwraca uwagę, że po Majdanie w Przemyślu można dostrzec wzrost wpływu ukraińskiego nacjonalizmu: „Część Ukraińców opiera się na jakiejś zakłamanej historii, zwłaszcza po Majdanie nastąpił powrót kultu banderyzmu, członkowie OUN-UPA są nazywani bohaterami… Obawiam się, że jakiś udział w tym może mieć Związek Ukraińców w Polsce. Zamiast bardziej akcentować porozumienie Piłsudskiego z Petlurą, koncentrują się na podkreślaniu walki organizacji zbrodniczych o wolną Ukrainę”.

Odnośnie władz Przemyśla, poseł uważa, że w pewnym sensie znajdują się one w niezręcznej sytuacji:

„Rozmawialiśmy kilkukrotnie z Panem Prezydentem, z kilkoma radnymi i oni również mają krytyczne zdanie odnośnie takich organizacji zbrodniczych jak OUN-UPA. Zastanawiam się, na ile w pewnym sensie zostali w to wmanewrowani. Bo chcąc pokazać, że społeczność grekokatolicka też jest dla nich ważna, zostają wmanewrowani w składanie kwiatów zbrodniarzom, krzyki „Sława Ukrainie!” i opowieści o bohaterach banderowcach”.

„Jeżeli zostałbym zaproszony na takie obchody, mając nadzieję, że zostaną przeprowadzone w dobrej wierze, że będą łączyły, a tu raptem zostałbym wmanewrowany w składanie kwiatów i opowieści o bohaterach-banderowcach, to zastanawiam się, czy byłbym zły, czy zażenowany”– powiedział Bakun. Nie uważa zarazem, żeby obecne władze Przemyśla miały jakiś związek ze wzrostem nastrojów probanderowskich. „Obawiam się, że faktycznie to ZUwP, szczególnie oddział przemyski, może mieć tego rodzaju zapędy”– dodaje podkreślając, że mniejszość grekokatolicka w mieście jest znacząca.

Przy okazji poseł przytacza historię o tym, gdy był z wizytą u polskich księży rzymskokatolickich na Ukrainie: „Powiedzieli mi, że chcieliby prowadzić swoje msze św. po ukraińsku. Zapytałem: ale dlaczego? Odpowiedzieli mi: ‘wiesz, religia nie ma narodowości’. To w takim razie dlaczego grekokatolicy nie podchodzą do tego w ten sam sposób w Polsce?”.Mówi, że w Przemyślu podejście do tej kwestii wygląda zupełnie inaczej: „W Przemyślu wielu grekokatolików mówi: „jesteśmy Ukraińcami”. Mimo tego, że urodzili się w Polsce i mają polskie paszporty. Pytam więc, gdzie ta wasza ukraińskość. Odpowiadają: „jestem grekokatolikiem”. Kiedy mówię, że nie jest to takie jednoznaczne, oni odpowiadają zdecydowanie: ‘grekokatolicy to Ukraińcy’. Oni myślą w taki sposób, a my na Ukrainie nie mamy problemu, że tamtejsi katolicy chcą modlić się po ukraińsku”.

Poseł Bakun powiedział Kresom.pl, że w kwestii obecności symboliki banderowskiej w przestrzeni publicznej, w tym podczas obchodów Panachidy, wspiera działania dr Andrzeja Zapałowskiego oraz Stanisława Żółkiewicza, prezesa Stowarzyszenia Pamięci Orląt Przemyskich. „Zgłosiliśmy się do Straży Miejskiej w Przemyślu, do przemyskiej policji i straży granicznej z inicjatywą, że przeprowadzimy im darmowe szkolenie z symboliki organizacji zbrodniczych, w tym ukraińskich nacjonalistów. Pamiętajmy, że nie kończy się ona na fladze czerwono-czarnej. Jest tego dużo więcej. Chodzi również np. o symbolikę SS Galizien. Chcemy, żeby mieli świadomość, z czym te znaki się wiążą. Czekamy na odpowiedź”– powiedział Bakun. Przypomina, że w ostatnim czasie zgłaszane sprawy dotyczące publicznego eksponowania flag OUN-UPA były ignorowane przez policję i wymiar sprawiedliwości. „Promowanie i eksponowanie takie symboliki w Polsce jest prawnie zakazane”– podkreśla dodając, że ich ewentualna obecność podczas obchodów Panachidy spotka się ze zdecydowaną reakcją. Nie wyklucza, że skieruje w tej sprawie pismo do policji i straży miejskiej, które będą zabezpieczać to wydarzenie, żeby zwrócili szczególną uwagę na obecność symboliki ukraińskich organizacji zbrodniczych.

Kolejny marsz Panachidy ma się odbyć w czerwcu. Protesty w tej sprawie zapowiedziały już lokalne organizacje. „Na pewno będziemy wysyłać listy protestacyjne do samorządu, który zezwala na tego typu przemarsze. Niestety obawiamy się, że tak jak w latach poprzednich latach nasz głos zostanie zignorowany. Będziemy monitorować sytuację” – powiedział Kresom.pl dr Andrzej Zapałowski.

KRESY.PL

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. baciar :

  Prawnie zakazane z cichym przyzwoleniem władz przemyskich z ktorych wiekszośc to bandersyny po co ta ustawa o zakazie symbolik nazistowskich skoro ona dziala tylko dla żydów a jak Polakom to można pokazywać wszystko w jakim państwie my żyjemy i kogo ono chroni bo już na pewno nie Polaków

 2. marcink :

  Anglosasi zawsze wspierali konflikty miedzy Polakami a Ukraińcami myślę, że własnie dlatego kult UPA dostał takie wsparcie po Majdanie. Ukraińcy mają teraz bić Ruska (by osłabić Rosję) a jak zajdzie taka potrzeba to Ukraińcy będą chętnie bić Polaków lub inne nacje z Europy Środkowej.

 3. upadlina
  upadlina :

  porządek z tymi banderowskimi ścierwami w Polsce koniecznie musi być zrobiony, tym bardziej, że coraz więcej ukraińców przyjeżdża do Polski i są wśród nich miłośnicy cwela spod celi i degenerata bandery!!!!……….Z nimi nie ma miejsca na dyskusję, tylko za wsiarz i o kolano!!!!……..Ale tym do pyty powinny się zajmować władze, a nie zwykli ludzie !!!!

 4. azar :

  Póki Jarek Kaczyński nie zrozumie że szerzący się banderyzm nie jest naszą szansą w obronie przed niby zagrażającą nam Rosją ale wielkim problemem i zagrożeniem to nic panowie nie zdziałamy. Będziemy nadal sobie pisać tu komentarze krytyczne i się wściekać w nieskończoność. To Jarek kształtuje cała politykę i steruje rządem jak kukiełkami. Za pomysł sojuszu z Ukrainą i międzymorza jest w stanie wszystko poświęcić. Nienawiść do Rosji zaślepia mu oczy i lasuje mózg. I tym się różnisz Kaczyński od Orbana, że ten wie jak grać z kim i kiedy dla dobra kraju.

   • azar :

    Ma sens ale wydaje mi się, że tylko chyba dla nas aby wyładować swoje tu emocje. Bo ten cały PiS i ich wyborcy traktują nasz portal jak i nas jako stronę przepłacaną przez Putina a nas jako pachołkami kremla. Każda krytyczna wypowiedź co do polityki PiSu względem Rosji czy Ukrainy traktowana jest jako agentura kremla bo PiS wie najlepiej i jest wszechwiedzący. Rzygać mi się już chce bo któryś z golegów nawet to wspomniał, że oprócz PiSu to taką samą politykę stosuje niemal cała nasza opozycja oprócz mam nadzieję Kukiz’15.

    • marcink :

     Panie Azar a jak Nas mają traktować? Prawie każda krytyka Rosji spotyka się z taką reakcją, jakby to było ewidentnie SACRUM. Nie jestem tak ślepo anty Rosyjski jak PiS ale na tym forum widzę, że można być też zaślepionym Rusofilem. A co do pomocy Naszych elit dla Ukrainy to o czym w ogóle mówić, przecież prawie cała historia Ukraina jest anty Polska.

    • upadlina
     upadlina :

     Oni dobrze wiedzą, że nienawiść Polaków do banderowskich upadlińców jest ogromna i żeby w tym wypadku popierać Rosję nie trzeba być agentem Kremla, ale kierować się zasadą, że wróg mojego śmiertelnego wroga jest moim przyjacielem!!!!……..Oni dobrze wiedzą, kto jest agentem, a kto po prostu myślącym Polakiem, mającym dosyć bezczelności banderowców i ich usmańskich sponsorów!!!!

 5. kp :

  Nie powinno być żadnego przyzwolenia na jakiekolwiek promowania UPA. Pan poseł utrafił w sedno – związek ukraińców w Polsce gloryfikuje zbrodniarzy z UPA w tygodniku nasze słowo. Pan poseł Winnicki słusznie zakwestionował zasadność finansowania tego czasopisma.

 6. sylwia :

  ‘…Wymordowanie mieszkańców kolonii Parośla miało miejsce 9 lutego 1943 r., kiedy uzbrojona banda ukraińska z okolic Włodzimierca, udająca radzieckich partyzantów, weszła z rana do kolonii i rozmieściła się we wszystkich domach, by po południu podstępnie wszystkich powiązać i na umówiony sygnał zamordować, zabijając ostrymi narzędziami, przeważnie siekierami, nie oszczędzając nikogo. Zamordowano 173 osoby, tylko 11 osób, przeważnie dzieci, ciężko okaleczone, zostały potem uratowane. Jak zwykle czyniły to bandy, po dokonanym morderstwie gospodarstwa ograbiono, zabierając cały dobytek i żywy inwentarz. Późniejsze oględziny pomordowanych wykazały szczególne okrucieństwo oprawców. Niemowlęta były przybijane do stołów nożami kuchennymi, kilku mężczyzn było obdartych ze skóry pasami, niektórzy mieli wyrywane żyły od pachwiny do stóp, kobiety były nie tylko gwałcone, lecz wiele z nich miało poobcinane piersi. Wielu pomordowanych miało poobcinane uszy, nosy, wargi, oczy powyjmowane, głowy często poobcinane. Po dokonaniu rzezi mordercy urządzili libację w domu sołtysa. Po odejściu oprawców, wśród resztek jedzenia i butelek po samogonie znaleziono martwe dziecko około 12-miesięczne, przybite bagnetem do stołu, a w ustach dziecka włożony był niedojedzony kawałek kiszonego ogórka…’ ( http://wolyn.ovh.org/opisy/parosla-09.html ). 5. Jak
  długo żyją polscy patrioci, tak długo nie zagaśnie pamięć o setkach tysięcy naszych rodaków
  bestialsko zamordowanych w strasznych męczarniach przez Ukraińców. Męczarnie zadawane przez Ukraińców polskim ofiarom były sadystyczne, wyszukane i obliczane na przedłużenie cierpienia i konania. Zbrodni dokonywało nie tylko UPA lecz także ukraińscy sasiedzi, cywile, nie będący członkami UPA.

  https://www.youtube.com/watch?v=_ELvRgWXvoA

  https://www.youtube.com/watch?v=cxtxB3wJhmw

 7. mix :

  PiS się cieszy, że dzisiaj banderowcy są antyrosyjscy, a nie zdaje sobie sprawy, że w każdej chwili można ich przestawić na kierunek antypolski. Zupełny brak wyobraźni to niestety stała cecha tej partii – być może zresztą dlatego została wykreowana na główną polską siłę patriotyczną znakomicie blokując tym samym całą prawą stronę naszej sceny politycznej.