Marek Gierczak

Człowiek orkiestra, nauczyciel muzyki, animator polskiego ruchu kulturalnego w rodzinnych Strzałkowicach k. Sambora, założyciel i lider zespołu „Sześć złotych” kultywującego m. in. lwowski folklor.

Reprezentuje najmłodsze pokolenie kresowych Polaków, wychowane już w niepodległej Ukrainie. Pochodzi z szeroko rozgałęzionej i zasiedziałej w Strzałkowicach rodziny Gierczaków, która po II wojnie światowej i przesunięciu polskiej granicy postanowiła pozostać na rodzinnej ziemi. Urodził się w 1983r. Jego mama Maria jest sekretarzem tutejszej gminy, a także jednym z liderów parafii w polskiej społeczności w Strzałkowicach. Jako wybitnie uzdolniony, od dziecka kształcił się muzycznie. Ukończył najpierw szkołę muzyczną w Samborze w klasie klarnetu i akordeonu. Następnie studiował na wydziale muzyczno-pedagogicznym Drohobyckiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego. W 2005 r. podjął studia wokalno-aktorskie na Akademii Muzycznej we Lwowie. Jednocześnie angażował się w działalność społeczną. W wieku 13 lat był już organistą w Strzałkowicach. W latach 2004-2007 pracował jako organista w parafii Leszno k. Przemyśla, gdzie prowadził dwie schole i zespół wokalny „Promyk”. W 1999 r. założył polski zespół wokalny „Życzenie” w Strzałkowicach , a w 2003 r. Centrum Kulturalno-Oświatowe Wspólnoty Polskiej w Strzałkowicach. W pierwszych latach XXI w. Przystąpił też do zbierania materiałów do „Historii wsi Strzałkowice”, która ukazała się w 2007 r. Takiej monografii może Strzałkowicom pozazdrościć niejedna nie tylko kresowa wieś. Jej dopełnieniem jest kolejna książka „Msze i pieśni kościelne parafii Strzałkowice”. We Lwowie, gdzie jeszcze studiuje, założył z kolegami zespół-kapelę „Sześć złotych”, która wydała już dwie płyty zawierające utwory należące do lwowskiego folkloru, a także pieśni patriotyczne itp.

Samodzielnie Marek Gierczak bierze udział w koncertach i recitalach jako solista bas. Zdobył III nagrodę w konkursie wokalnym „Sztuka XXI w.” w Kijowie Worcelu. W 2005 r. zdobył I nagrodę w Konkursie im. Izydora Wymera we Lwowie. W 2007 r. zostaje finalista IV Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. H. Halskiej – Fijałkowskiej we Wrocławiu i zdobywa tytuł laureata II nagrody i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pieśni Stanisława Moniuszki w VIII Konkursie Moniuszkowskim „Pieśń Wieczorna” w Białymstoku. Brał udział w VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie i w XII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Za rok kończy Akademię Muzyczną we Lwowie. Obecnie marzy mu się założenie Szkoły Organistów przy Kurii Arcybiskupiej we Lwowie. Na razie wykształcił swojego kuzyna na organistę w parafii w Strzałkowicach.

Choć w swojej rodzinnej miejscowości jest gościem, pełni nadal funkcję radnego gminy. Uważa się za syna Samborszczyzny, którą jak napisał we wstępie do „Historii Strzałkowic” kocha „dzięki miłości przekazanej mu przez rodziców i współziomków”. Chciałby też przyczynić się do zachowania tych wartości swojej Małej Ojczyzny, których kupić ani sprzedać nie można.

Marek A. Koprowski

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply