Litwa: Viribus unitis 2020

Litwa, ubiegając się o przyjęcie do Unii Europejskiej, zobowiązała się zaprzestać eksploatacji elektrowni atomowej w Wisagini. Reaktory ignalińskie były podobne do używanych w Czarnobylu i według zachodnich norm nie zostały uznane za bezpieczne.

Zamknięcie elektrowni atomowej, która w 70% (niektóre źródła podają nawet kwoty do 85%) pokrywała popyt krajowy, spowodowało znaczące zmiany w pejzażu energetycznym. W 2009 roku Litwa została całkowicie uzależniona od dostaw elektryczności z państw trzecich. Aby sprostać popytowi Litwa importuje prąd od państw sąsiednich: Łotwy, Estonii, Białorusi lub Rosji.

Republika Litewska chcąc zdywersyfikować własne dostawy uchwaliła projekt o nazwie „Wizja energetycznego bezpieczeństwa 2050”. Ma on w znacznym stopniu uniezależnić kraj od dostaw z jednego źródła do 2020 roku oraz odbudować pozycję eksportera nośników energii dla państw sąsiadujących. Ma to zostać osiągnięte kilkoma niżej wymienionymi sposobami.

Po pierwsze, Litwa powinna konsekwentnie dążyć do realizacji projektu „LitPol Link”. Jest to elektroenergetyczne połączenie pomiędzy Polską a Litwą. Splecie ono ze sobą system energetyczny państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii z systemem energetycznym Europy centralnej i zachodniej, co w konsekwencji przysłuży się budowaniu wspólnego rynku elektroenergetycznego wewnątrz Unii Europejskiej. Dodatkowo gwarancja ciągłych dostaw energii zostanie zwiększona. Należy mieć na uwadze również pozytywny polityczny aspekt tego przedsięwzięcia. Minister energetyki Jarosław Niewierowicz wspominał, że wspólne energetyczne przedsięwzięcia realizowane przez Polskę i Litwę mogą „zbliżyć oba państwa”.

Następnym projektem, który ma po­wstać do 2020 roku, jest „Nordbalt”. Jest to elektroenergetyczne połączenie Litwy i Szwecji. Położony na dnie morza kabel o długości 450 kilometrów ma połączyć i wzmocnić dwa państwa pod względem zróżnicowania dostaw elektryczności.

Pełny tekst artykułu dostępny w najnowszym numerze „Gońca Litewskiego”

autor: Aleksander Dzidowski (Wilno)

Czasopismo dostępne w domach kultury, szkołach i parafiach na Litwie, Łotwie i Białorusi.

Do Twojej miejscowości nie dotarł „Goniec”? Napisz na [email protected]

Dla czytelników KRESY.PL „Goniec” dostępny również:

– Kraków, Klub Jagielloński, Rynek Główny 39/9
– Warszawa, Biuro Podróży Kalinka, ul.Marszałkowska 115 (wejście od ul.Przechodniej)

[link=http://www.goniec.lt/]

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply