Latamy na wysokościach 100-150 metrów, na poligonach odpalamy rakiety wisząc nad celem po kilkanaście-kilkadziesiąt minut… Ukraińcy powiedzieli: „w warunkach bojowych was już nie ma” – mówi o śmigłowcach uderzeniowych w programie „Bez Filtra” gen. bryg. rez. pilot Dariusz Wroński, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

Zdaniem generała Wrońskiego, Polska potrzebuje pilnej zmiany priorytetów wyposażenia polskiej armii w śmigłowce uderzeniowe. „Polsce w pierwszej kolejności potrzeba śmigłowców uderzeniowych”– powiedział gen. Wroński. Proponuje, by obecnie przestać nadmiernie koncentrować się na kwestii pozyskania śmigłowców wsparcia i wykorzystywać te maszyny, które obecnie posiadamy i których przez najbliższe 8-10 lat możemy używać. „W tym czasie pilnie zakupmy śmigłowiec uderzeniowy, który dziś jest najważniejszy. Mówimy tu nie tylko o defensywnych zastosowaniach, ale również o ofensywnych”– zaznacza ekspert dodając, że śmigłowiec uderzeniowy również może mieć podwójne zastosowanie.„Jeśli mamy kilkadziesiąt zadań do wykonania, to ciężko znaleźć jeden typ śmigłowca, który sobie z tym poradzi”– stwierdził gen. Wroński. Ponadto uważa, że potencjalnego przeciwnika powinno starać się wyprzedzać. Zaznacza przy tym, że na wschodzie testuje się szereg nowoczesnych systemów bojowych.

Generał podkreśla, że mówiąc o śmigłowcach uderzeniowych nie można zapominać, że ich rola w kontekście obronnym nie wyklucza wykorzystania w działaniach o charakterze ofensywnym. Zaznacza również, że w ramach przetargu na śmigłowce uderzeniowe wchodzą również możliwe do zastosowania systemy uzbrojenia. „Jeżeli dziś siła ognia naszych rakiet nie jest większa niż 4 km, to jest to tak mało, że właściwie nie mamy się z czym wychylać. Należy wycofać na głębokie tyły pilotów, załogi, bo to jasna sprawa, że dosięgnie ich uzbrojenie przeciwnika” –podkreśla ekspert NCSS.

„Jeżeli po tamtej stronie mamy nowoczesne systemy rakietowe krótkiego i średniego zasięgu, które wywalczają przeciwnikowi przewagę i sięgają na głębokość od 8 do ponad 20 km, to nie możemy tu uprawiać jakiejś fikcji podając, że potrzebujemy śmigłowców które będą przenosić rakiety o zasięgu 8 km. My będziemy się cieszyli, że oto mamy więcej niż 4 km, ale dziś 8 km nie jest jakimś szalonym sukcesem”– mówi ekspert. Jako przykład podaje ukraińskie rakiety Barier V, wystrzeliwane ze śmigłowców Mi-8/17, które mają zasięg 18 km. Przypomina, że podczas konfliktu w Donbasie Ukraińcy od pewnego momentu nie decydowali się na zaangażowanie swoich maszyn, jeżeli ich systemy ogniowe nie będą co najmniej równorzędne względem rosyjskich.

Odnośnie aktualnej taktyki śmigłowców uderzeniowych gen. Wroński powiedział, że ukraińskimi doświadczeniami w tym zakresie z walk w Donbasie interesuje się Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak mówi, będą one dla polskich dowódców „wielkim szokiem i zdziwieniem„. Parafrazując stwierdził, że kazali oni przez ostatnie lata latać wyżej i wolniej”. „Były dowódca sił powietrznych, lansował, że teraz będziemy latali bezpiecznie i nic złego ma się tam nie dziać” –powiedział generał, który jest również doświadczonym pilotem.Zaznacza, że owo „bezpieczeństwo” osiągnięto znacznym kosztem:

„Latamy na wysokościach 100-150 metrów, na poligonach piloci odpalają [pociski rakietowe] według starych procedur, wisząc nad celem po kilkanaście-kilkadziesiąt minut… Ukraińcy powiedzieli: ‚w warunkach bojowych was już nie ma’ ”.

Zdaniem generała, doświadczenia z konfliktu na wschodzie Ukrainy wymagają daleko idących zmian, m.in. latania na wysokościach granicznych, wręcz na 2-3 metrach. „Skradanie się, ciche podejście, informacje rozpoznawcze mówiące o położeniu i ważności celu, rażenie celu zza przeszkody, z ukrycia – szybkie odejście i nie ma nas w tym miejscu. Całość operacji nie może trwać dłużej, jak 10-15 sekund”– mówi gen. Wroński dodając, że wymaga to świetnego przeszkolenia załogi.

Więcej na nagraniu poniżej:

KRESY.PL

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. leo69 :

  Hura !! jak dobrze , że mamy zprzyjażnionych Upaińców którzy moga nam powiedzieć jak używać śmigłowców na współczesnym polu walki. Wygląda na to , że wiedza naszych generałów na poziomie lat 60 tych XX wieku. Wojna w Wietnamie. Partyzanci Vietkongu usilują zestrzeliwać śmigłowce USAF przy pomocy Diektariewów opartych o plecy drugiego partyzanta. Raczej z mizenym skutkiem.

  • zan :

   Bo generał odwala zwykłą agitkę. Te niby „mądrości” o szansach przetrwania śmigłowca bojowego są znane od kilkudziesięciu lat, a już PRL liczył się z wojną z NATO. W takiej wojnie żaden śmigłowiec nie planował zwisu na pół godziny. Ani w Wietnamie ani w Afganistanie tak nie było. Parametry rosyjskiego uzbrojenia są ogólnie znane, więc żaden Ukrainiec nie musi nam otwierać oczu. Zwłaszcza – że jak zauważyłeś – Ukraińcy sami się skompromitowali. W wypowiedziach gen. Wrońskiegio przebija po prostu dorabiania legendy do klęsk wojsk reżimu kijowskiego. No, wicie rozumicie. Ruscy mieli systemy rozwaljące śmigłowce z 20km, więc my zbudujemy śmigłowce z rakietami o zasięgu 50km. 😀 Żenada. Przecież ukraińskie Mi 24 odwalały żenujące fuszerki, łącznie z friendly fire. A co do ambicji równoważenia każdej rosyjskiej broni. No cóż…to zakrawa na niezłą obsesję i histerię. Mi to po prostu śmierdzi lobbingiem amerykańskich koncernów zbrojeniowych.

   • zan :

    Warto zauważyć, że NATO nie wysyłało nad Serbię śmigłowców bojowych, ale terroryzowało kraj z wysokosci 10km i za pomocą Tomahawków. Po kilku tygodniach terroru, niszczenia fabryk, mostów, szkoł….Serbowie poddali się. Jeśli już jakiś tuman upiera się przy wizji najazdu Rosji na Polskę, to niech chwilę pomyśli (POMYŚLI) czemu Rosja miałaby tu wchodzić armią. Wystaczy przecież szantaż, że jeśli się nie poddacie, to spuścimy wam bombę atmową na Warszawę. Jakim trzeba być wszawym idiotą by tego nie rozumieć? No chyba, że generał planuje przerzut polskich śmigłowców na Donbas. Tylko po co? Jakby nie liczyć wychodzi lobbyng amerykańskich firm zbrojeniowych. Kupimy jakieś state of the art za 5mld$. Oszczędzi się na służbie zdrowia dla Polaków. Ku chwale dobrobytu USraela.

    • jaro7 :

     Nie trzeba być idiotą ,wystarczy być w rządzie i sztabie generalnym ,lub Antkiem który myśli że jak przerzucą tu Amerykanie jedną brygadę pancerną to ruscy od razu się przestraszą.Podstawa to silna i nowoczesna obrona przeciwlotnicza i przeciwpancerna.Żadnych okrętów podwodnych na tym basenie jakim jest Bałtyk,za tą sumę dokupić baterie nadbrzeżne z Norwegii.

 2. bor :

  Przed II wojną stalinowska propaganda i agentura wkładały wiele wysiłku aby przekonać polskie władze, ze ich kraj jest na skraju rozpadu, bezbronny, niegroźny etc. I udało im się to. Dziś jak widać ruska agentura w Polsce wykonuje to samo zadanie.

  • upadlina
   upadlina :

   czyli twoim zdaniem nasz kraj jest obecnie w rozkwicie ekonomicznym, przemysłowym i militarnym i cieszy się suwerennością !!………….Jako małe dziecko przekonywano mnie, że święty mikołaj istnieje, ale pewnego razu nakryłem mojego ojca, jak podkłada pod choinkę prezenty!!…..Prawda wyszła na jaw!!……….Życzę ci, żebyś i ty wyrósł z bajek i przyjął rzeczywistość taką, jaka jest!!

  • zan :

   Biedny ćwierćinteligencie. Akurat jest odwrotnie. Słabość ZSRR i potęgę II RP opiewała propaganda piłsudczykowska/sanacyjna. Współcześni rusofobowie to przeważnie potomkowie stalinowców. Ruska agentura nie ma wpływu na polską opinię publiczną (brak mediów i agentów wpływu na miarę amerykańskich stypendystów) – to tylko etykietka jaką posługuje się agentura żydojankeska by zdeskredytuwać garstkę wkurzonych internautów, którzy mają zwyczajnie dość waszych kłamstw. Na Zachodzie też jest taka polityka, np. przeciwników multi-kulti nazywa się ruską agenturą.

 3. rebeliant80 :

  No Ukraińcy rzeczywiście mogą nam w tej kwestii doradzać, bo oni stracili w Donbasie chyba wszystkie śmigłowce które mieli, a wiele nie zostało zestrzelonych z 2o km z jakichś nowoczesnych systemów przeciwlotniczych, ale z ręcznych wyrzutni. Nie zmienia to jednak faktu iż nasze śmigłowce to kupa złomu i zakup nowych maszyn jest bardzo potrzebny.

 4. krok :

  Gdyby Polską rządzili Polacy, z pewnością wyciągnęli by wnioski z cudzych, a nie swoich wojen. Pamiętam ok. 8-10 lat temu jak SLD później PO, mówiło o naszym wojsku, małe wyszkolone i wyspecjalizowane grupy, nowocześnie uzbrojone, które można szybko przerzucić w miejsca konfliktów. Do tego mieliśmy mieć transportowe samoloty i je mamy KASA, którymi niewiele i niedaleko można cokolwiek przewieść. Obecnie już małe grupy są niepotrzebne, tylko inwestycje w czołgi, transportery opancerzone, helikoptery. Za kilka lat będzie nowa zmiana koncepcji, bo Polaków trzeba wydoić z kasy, wystarczy czymś postraszyć. Powinniśmy inwestować we własny przemysł to zawsze będzie potrzeba, zawsze to będzie na topie.

  • marcink :

   Własny przemysł? Przecież od 25 lat robimy co możemy by go zlikwidować. Większość własnych pomysłów jest wyśmiewana i nierozwijana. np samolot skorpion, iskra 2, pojazd wsparcia piechoty Anders, Czołg PL01. Cofamy się technologicznie i coraz bardziej uzależniamy od zachodu. Polski przemysł zbrojeniowy jest specjalnie ośmieszany, by Polska nie była producentem tylko klientem ale Nasi przywódcy nie są w stanie pojąć oczywistych rzeczy. Sukces to zakup Leopardów i F-16

 5. zan :

  Swoją drogą….Generałowi nie wstyd przyznawać się, że oświeca/poucza go przedstawiciel państwa upadłego, którego armia nawet nie ogarnia podstawowej logistyki, a żołnierze kradną broń? Może niedługo jako autorytet wystąpią towarzysze z Albanii albo Somalii? Rozumiem, że chodziło o zrobienie na prostaczkach wrażenia, że oto Ukraińcy mają jakieś unikalne doświadczenia bojowe z ruską wuderwaffe i dzielą się nimi z polskimi sojusznikami. 😀