Białoruś przyjmie 650 tys. Chińczyków

Białoruś potwierdza informacje dotyczące wydania 650 tys. wiz pracowniczych chińskim robotnikom.

Załatwiono już wizy pracownicze 650 tys. Chińczykom, którzy przystąpią do budowy chińsko-białoruskiego „techno-parku” pod Mińskiem. Do niewielkiego miasteczka Smolewicze, przeniesie się całe chińskie prowincjonalne miasto. Jeżeli do tego dojdzie, to według statystyki 1 Chińczyk będzie przypadał niemalże na 14 mieszkańców Białorusi, przy czym Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju oficjalnie tych informacji nie potwierdza.

Pod Mińskiem, rząd Białorusi planuje zbudować rękami chińskich robotników gigantyczny park industrialny. W lutym 2012 roku, mieszkańcy wsi i miejscowości letniskowych z rejonu smolewickiego obwodu mińskiego, zwrócili się z listem otwartym do prezydenta Aleksandra Łukaszenki, żądając przejrzenia planów budowy zaprojektowanego na tych obszarach jednego z większych białoruskich parków.

Przedstawiając ten projekt, premier Michaił Miasnikowicz oświadczył, że „pod Smolewicami pojawi się coś ciekawszego, niż „Skolkowo”.

W połowie grudnia 2011 roku, Rada Ministrów Białorusi ratyfikowała umowę, zgodnie z którą, w okolicach Mińska, w pobliżu portu lotniczego Mińsk-2 i trasy Moskwa – Brześć, na terenie o powierzchni 80 km kw., zostanie zbudowany za kapitał chińskich inwestorów park przemysłowy. Interesy chińskich partnerów reprezentuje firma inżynieryjna OAO „Chińska korporacja SAMS”. Według danych Mińskiego Miejskiego Komitetu Wykonawczego, będzie to najbardziej wielkoskalowy projekt w kraju. Początkowo, koszty inwestycyjne powinny wynieść do 30 mld USD.

Nie zaważając na protesty mieszkańców miast, w czerwcu Łukaszenko podpisał rozporządzenie nr 253 „ Chińsko – białoruski park industrialny”, zgodnie z którym, w pobliżu Smolewicz powstanie specjalna strefa ekonomiczna, ze szczególnym 50 letnim systemem prawnym.

Pod chińsko-białoruski park przemysłowy przeznaczono obszar rozmiarem porównywalny z Witebskiem. Na nim wg planów pojawi się całe miasteczko przemysłowe z naciskiem położonym na elektronikę, biomedycynę, chemię techniczną oraz budowę maszyn.

Źródło: Chartyja’97

Tłumaczenie: Karolina Białek

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply