Powrót legendy w Kresowiaku

Stracił dom, ojczyznę, prawie zapomniany, mimo że we wspomnieniach niektórych wciąż otoczony legendą, wraca po 72 latach. Restauracja Kresowiak będzie jego ambasadorem w romantycznej drodze powrotnej na rodzime stoły.

Historia tego trunku, bo o wspaniały napitku tu mowa, rozpoczęła się w 1782 roku, kiedy rodzina Baczewskich uruchomiła w Wybranówce pod Lwowem pierwszą polską destylarnię alkoholu. W 1810 roku syn założycieli, Leopold Maksymilian Baczewski przeniósł zakład do Lwowa, gdzie z ogromną pasją rozwijał nowe produkty oraz wprowadzał najnowsze dostępne na świecie technologie

O znakomitej jakości wyrobów firmy Baczewski świadczy fakt, że w 1810 roku wytwórnia została uhonorowana przez władze austriackie niezwykle cenionym przez kupców i producentów Godłem Cesarskiego Orła, upoważniającym do umieszczenia na szyldzie i etykietach napisu „Cesarsko-Królewski Dostawca Dworu” (K.u.K. Hoflieferant).

Baczewscy stale podnosili jakość i uatrakcyjniali opakowania swoich wyrobów. Butelki miały rozmaite kształty, barwę i wielkość, a każda opatrzona była wypukłym napisem uwierzytelniającym pochodzenie trunku. U zarania II Rzeczypospolitej firma Baczewski przeprowadziła pierwszą w Polsce profesjonalną kampanię reklamową. Zamówiono kilkadziesiąt rysunków reklamowych, które pojawiały się w czasopismach. Estetyka i różnorodność reklam zachęcały do ich zbierania. Wszystkie je będzie można już niedługo podziwiać w Restauracji Kresowiak, gdzie powstanie sala Baczewskiego.

Od 1930 roku wyroby J.A. Baczewski były wysyłane samolotami do Paryża, Pragi i Wiednia, gdzie firma otworzyła swoje filie. W całej Polsce J.A. Baczewski gościł na stołach podczas najwystawniejszych przyjęć i bali, na których bawiły się elity Drugiej Rzeczypospolitej.

Po 17 września 1939 r. owoce wieloletniej pracy rodziny Baczewskich zostały zniszczone podczas bombardowania Lwowa przez Luftwaffe a następnie rozgrabione przez sowieckiego okupanta. Tragicznie zginęli: Adam Baczewski, syn Henryka, i Stefan Baczewski, syn Leopolda. Przedstawiciele nowej władzy wagonami wywozili likiery i wódki Baczewskiego w fantazyjnych butelkach do Moskwy.

W roku 2011, po 72 latach, marka J.A. BACZEWSKI powraca na polski rynek, zapraszamy do Ambasadorskiej Restauracji Kresowiak, wszystkich pragnących skosztować tej niesamowitej historii.

Restauracja Kresowiak
al. Wilanowska 43c, Warszawa
www.kresowiak.com.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply