Pierwszy człon nazwy galerii to „hołd” oddany wszystkim tym, którzy bezmyślnie powtarzają propagandowe tezy stalinizmu uzasadniające zabór wschodnich ziem RP (pierwszego członka koalicji antyhitlerowskiej) przez sowiety. Wg ich logiki nabytki terytorialne atrapy państwowości polskiej, jaką była „Polska Ludowa”, kosztem pokonanej III Rzeszy mają wynagrodzić Polakom utratę połowy terytorium na rzecz drugiego agresora, do czerwca 1941 będącego w ścisłym sojuszu z Hitlerem, czyli na rzecz sowietów.

Dodajmy jeszcze bardzo istotny fakt, że wschodnie tereny III Rzeszy fanatycznie wręcz popierały Hitlera, im dalej na wschód, tym gorliwiej. Nie ma tu więc żadnej analogii z postawą społeczeństwa polskiego Lwowa (czy też Grodna, Wilna, Lidy czy Baranowicz) i każdy, kto twierdzi inaczej, jest pozbawiony elementarnej wiedzy lub po prostu dobrej woli.

Patrząc też na los zgotowany przez Niemców Polakom, nie można nie dojść do słusznego wniosku, że Polsce – wolnej, a nie „ludowej” – należała się w pełni terytorialna rekompensata kosztem pokonanego agresora.

Cmentarz Obrońców Lwowa obrósł natomiast legendą na tyle rozpowszechnioną, że tym razem nie będzie on przedmiotem szczegółowego opisu.0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz