Trump do premiera Włoch: Nie będziemy dalej interweniować w Libii

/
Prezydent Donald Trump nie zgodził się z sugestią premiera…

Mattis przybył do Arabii Saudyjskiej

/
Amerykański sekretarz obrony spędzi tydzień na Bliskim Wschodzie…

Amerykańskie systemy THAAD w Korei Płd. Chiny protestują

/
Chiny po raz kolejny wyraziły swój sprzeciw ws. rozlokowywania…

Egipt: Wielki Tydzień i Wielkanoc pełna niepokoju dla miejscowych chrześcijan

/
Z powodu niedawnych ataków na chrześcijan w Egipcie, uroczystości…

Prezydent Egiptu ogłosił stan wyjątkowy na trzy miesiące

/
Jest to efekt dzisiejszych zamachów na kościoły koptyjskie w których zginęło przynajmniej 43 osoby. Odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie ISIS.

Niemcy porozumiały się z Tunezją ws. deportacji nielegalnych imigrantów

/
Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała w piątek w Tunisie, po rozmowie z tunezyjskim prezydentem Bedżim Kaidem Essebsim, że oba kraje porozumiały się ws. konkretnych kroków w celu wyraźnie szybszego odsyłania do Tunezji tych, którym odmówiono azylu.

Hiszpania: migranci szturmują przejście do Ceuty – hiszpańskiej enklawy w Afryce [+VIDEO]

/
Tysiące osób masowo próbuje przejść z Maroka do hiszpańskiej Ceuty.

Merkel obiecała Egiptowi pomoc w uszczelnianiu granic

/
Kanclerz Angela Merkel zapewniła w czwartek podczas wizyty w Kairze, że Niemcy udzielą Egiptowi pomocy w uszczelnieniu granicy i rozwiązaniu problemu uchodźców. Władze w Berlinie obawiają się, że droga z Egiptu może stać się nowym szlakiem dla imigrantów.

USA: Departament Stanu cofa antyimigracyjny dekret Trumpa

/
Amerykański Departament Stanu wycofuje tymczasowy zakaz wjazdu dla obywateli siedmiu krajów muzułmańskich, którzy dysponują ważnymi wizami. Ma to być następstwo wyroku sądu federalnego w Seattle.

Francja: napastnik z Luwru, który zaatakował żołnierza maczetą, był Egipcjaninem [+FOTO]

/
Agencja Reuters, powołując się na źródło związane ze śledztwem ws. ataku w Luwrze podaje, że napastnikiem był Egipcjanin, który niedawno przybył do Francji.

Wieloletni przywódca opuścił Gambię [+VIDEO]

/
Rządzący Gambią dłużej niż dwie dekady Yahya Jammeh uznał swoją przegraną w wyborach. Zgodnie z żądaniem następcy opuścił kraj.

Rosja: Nie instalujemy baz wojskowych w Libii

/
Przedstawiciel rosyjskich władz zaprzeczył pojawiającym się od tygodnia pogłoskom o negocjowaniu przez Moskwę ustanowienia baz wojskowych w Libii.

Gambia: Jammeh zgodził się ustąpić

/
Według osób uczestniczących w negocjacjach ws. kryzysu w Gambii, przegrany w wyborach prezydent Yahya Jammeh miał zgodzić się ustąpić i opuścić kraj, oddając władzę nowo wybranemu prezydentowi.

Gambia: rozmowy ostatniej szansy

/
Dotychczasowy prezydent Gambii Yahya Jammeh otrzymał czas do południa w piątek, by zrzec się władzy na rzecz nowo wybranego przywódcy Adama Barrowa i opuścić kraj. W przeciwnym kraju siły senegalskie i innych krajów zachodniej Afryki, popierane przez ONZ, usuną go siłą.

Z ostatniej chwili - armia Senegalu wkroczyła do Gambii [+VIDEO]

/
Przed kilkunastoma minutami BBC poinformowała, że oddziały Senegalu wkroczyły do sąsiedniej Gambii. Ich celem jest obalenie przegranego w wyborach prezydenta Yahya Jammeha.

Dwuwładza w Gambii - kraj na skraju wojny [+MAPA]

/
Wieloletni przywódca Gambii Yahya Jammeh nie ustąpił stanowiska zwycięskiemu w wyborach kontrkandydatowi. Ten zaś złożył przysięgę prezydencką w sąsiednim kraju.

Senegal postawił ultimatum Gambii - czołgi stoją już na granicy państw

/
Senegal dokona inwazji na Gambię, jeżeli jej prezydent nie uzna wyników wyborów i nie ustąpi ze stanowiska.

Setki imigrantów szturmowało granice hiszpańskiej esklawy w Afryce [+VIDEO]

/
Pierwszego dnia nowego roku od 800 do 1000 imigrantów próbowało pokonać barierę oddzielającą hiszpańską eskalawę - Ceutę na terytorium Maroka.

Ełk: 21-latek zginął od ciosów nożem. Nieoficjalnie: wśród sprawców obcokrajowcy z Afryki [+VIDEO / 16+]

/
W Ełku w noc sylwestrową 21-latek zginął od ciosów ostrym narzędziem. Wśród czterech zatrzymanych sprawców jest trzech obcokrajowców, prawdopodobnie z północnej Afryki. - Dla dobra śledztwa nie ujawniamy ich narodowości – podaje policja. W miejscu tragedii odbyła się manifestacja, doszło do zamieszek.

Zakończyło się porwanie samolotu libijskich linii lorniczych - zakładnicy są bezpieczni

/
Premier Malty Joseph Muscat poinformował: Pokład uprowadzonego samolotu libijskich linii lotniczych, który wylądował na Malcie opuścili ostatni członkowie załogi, nikt nie pozostał w środku, porywacze zostali aresztowani.

Malta: uprowadzono libijski samolot, ponad 100 osób na pokładzie. Porywacze grożą, że go wysadzą

/
Jak informują media, porwano samolot libijskich linii lotniczych Afrigiyah Airways. Na pokładzie maszyny, która wylądowała na Malcie, jest 118 osób. Porywacza grożą wysadzeniem samolotu w powietrze.

Włochy: Anis Amri nie żyje. Zginął w strzelaninie z policją [+FOTO]

/
Według najnowszych doniesień, Anis Amri, Tunezyjczyk podejrzany o dokonanie zamachu w Berlinie, nie żyje. Zginął w Mediolanie podczas wymiany ognia z policjantami. Tożsamość zabitego potwierdzają włoskie władze.

Robert Winnicki napisał do prezydenta ws. odznaczenia polskiego kierowcy z Berlina

/
Lider Ruchu Narodowego zwrócił się do prezydenta, by, jeśli potwierdzą się informacje o bohaterskiej postawie polskiego kierowcy, którego ciężarówkę użyto do przeprowadzenia poniedziałkowego zamachu, rozważył pośmiertne odznaczenie Polaka. W internecie pojawiła się także petycja ws. nadania mu niemieckiego odznaczenia.

Potężny transport kokainy przejęty przez hiszpańską policję

/
Hiszpańska policja znalazła na rybackim kutrze na Morzu Śródziemnym prawie 2,6 tony kokainy. Taką informację przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Madrycie.

Chiny wysyłają kilkuset żołnierzy do Afryki

/
Batalion piechoty Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przerzucony zostanie do Sudanu Południowego targanego wewnętrznym konfliktem.

W Ghanie przez 10 lat działała fałszywa ambasada Stanów Zjednoczonych

/
Informację o jej działalności i jej liwidacji podał amerykański Departament Stanu.

Dżihadyści: somalijski zamachowiec z Ohio był „żołnierzem Państwa Islamskiego”

/
Dżihadyści z ISIS biorą na siebie odpowiedzialność za poniedziałkowy atak w kampusie uniwersyteckim w Columbus w amerykańskim stanie Ohio. Pochodzący z Somalii student staranował ludzi samochodem i zaatakował ich nożem rzeźnickim. Rannych zostało 11 osób.

Mistrale trafiły z Egiptu do Rosji za dolara? MON chce wyjaśnień, według Moskwy to bzdura

/
Przedstawiciele Rosji krytykują wypowiedź Antoniego Macierewicza, który publicznie stwierdził, że francuskie Mistrale, które trafiły do Egiptu, zostały przekazane przez ten kraj Rosjanom za symbolicznego dolara. MON oczekuje od Moskwy zajęcia jasnego stanowiska, czy zrezygnowano z zakupu okrętów.

Kreml: sugestie Macierewicza o sprzedaży Mistrala to zupełny nonsens

/
Rosjanie odnieśli się do doniesień szefa polskiego MON o sprzedaży Mistrala przez Egipt Rosji za jednego dolara.

Szczyt BRICS

/
VIII szczyt państw BRICS rozpoczął się w Indiach. Jeszcze wczoraj liderzy Brazylii, Chin, Rosji, Republiki Połdniowej Afryki i władz Indii spotkali się w Goa.

Rosjanie przeprowadzą ćwiczenia powietrznodesantowe w Egipcie

/
Rosyjski MON podał, że ćwiczenia odbędą się pod kryptonimem "Strażnicy Przyjaźni 2016".

Turcja będzie miała bazę wojskową w Somalii

/
Turcja zakończyła tworzenie swojej pierwszej bazy wojskowej w Afryce. Powstała ona w Somalii i ma służyć walce z organizacją terrorystyczną Al-Shabaab, która nadal atakuje cele w tym kraju.

Egiptowi grozi rewolta na półwyspie Synaj

/
Pięciu egipskich policjantów zostało zastrzelonych w pobliżu miasta Al-Arisz, stolicy prowincji Synaj Północny.

Merkel za umowami z Egiptem i Tunezją ws. migrantów

/
Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się za zawarciem z państwami basenu Morza Śródziemnego - w tym z Egiptem i Tunezją - umów dotyczących tzw. uchodźców na wzór porozumienia między Unią Europejską i Turcją.

Libia: Krwawe walki sił rządowych z bojownikami ISIS

/
Siły rządowe wspierane przez amerykańskie lotnictwo próbują wypchnąć dżihadystów z Syrty

W Zimbabwe nie będzie "Arabskiej Wiosny"

/
Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe ostrzegł w piątek protestujących, że w jego kraju nie będzie “arabskiej wiosny”. Wcześniej odbyły się anty-rządowe protesty zakończone dużymi zamieszkami.

Zamach terrorystyczny w Somalii

/
Organizacja terrorystyczna Al-Shabab dokonała ataku terrorystycznego, w wyniku którego zginęło ponad 20 osób.

Szwecja: somalijski imigrant, który zasztyletował kobietę, uniknie więzienia

/
Somalijski imigrant, który zamordował pracownicę centrum dla uchodźców, w którym przebywał, nie pójdzie do więzienia. Trafi pod opiekę psychiatryczną. Sąd przyznał racje obrońcy, który twierdził, że był to „wypadek”.

Rosja największym dostawcą broni dla Algierii

/
Federacja Rosyjska jest jednym z najważniejszych dostawców broni i sprzętu wojskowego dla intensywnie modernizującej swoje siły zbrojne Algierii. Od 1991 roku Rosja sprzedała temu afrykańskiemu krajowi wyposażenie i technikę wartą 8,27 miliarda dolarów.

Uganda: Rajd policji na klub dla homoseksualistów

/
Ugandyjska policja najechała na klub dla homoseksualistów w czasie imprezy pod nazwą „Gay Pride”. Donosi o tym agencja Reutera.

Afrykańscy biskupi ostrzegają przez ideologiczną kolonizacją z zachodu

/
17 Zgromadzenie Plenarne Biskupów Afryki zauważył, ze zachodnie podmioty często uzależniają pomoc materialną dla państw afrykańskich od wdrażania liberalnej inżynierii społecznej.

USA zbombardowały pozycje Państwa Islamskiego w Libii

/
Lotnictwo USA przeprowadziło w poniedziałek serię nalotów na cele Państwa Islamskiego w Libii. Zbombardowano między innymi cele w Syrcie.

Konflikt w Sudanie Południowym. Polscy misjonarze zagrożeni

/
Mimo zawartego porozumienia w Sudanie Południowym na nowo rozgorzał konflikt zbrojny. Polscy misjonarze tam posługujący są oblężeni przez bojowników. Giną parafianie, brakuje żywności.

Zamachy terrorystyczne koło siedziby ONZ w Somalii

/
Co najmniej 10 osób zginęło w eksplozji dwóch bomb w Mogadiszu, stolicy Somalii. Zamachy miały miejsce w pobliżu siedziby sił pokojowych Unii Afrykańskiej i ONZ oraz w okolicy punktu kontrolnego przed lotniskiem.

Muzułmańscy radykałowie napadli na kościół w Nigerii

/
Źródła policyjne stanu Niger w Nigerii potwierdziły kolejny atak na kościół katolicki w tym kraju. Doszło do niego w miniony piątek 15 lipca w miejscowości Baki-uku. Na szczęście obyło się bez ofiar, choć straty materialne w budynku są bardzo poważne. Sprawcy wybili w kościele wszystkie szyby, całkowicie zniszczono także znajdujące się w środku instrumenty muzyczne używane podczas liturgii.

Egipt zablokował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą pucz w Turcji

/
Dokument, w którym wezwano wszystkie strony do uszanowania demokratycznie wybranego rządu Turcji, spotkał się ze sprzeciwem ze strony Egiptu. Zdaniem jego przedstawicieli, Rada nie może ustalać, czy rząd został demokratycznie wybrany.

Premier Francji: zamachowiec z Nicei był powiązany z radykalnym islamizmem

/
Manuel Valls nie ma wątpliwości, że 31-letni Mohamed Lahouaiej Bouhlel jest w jakiś sposób powiązany z radykalnymi islamistami.

Ustalono tożsamość zamachowca z Nicei [+FOTO]

/
Według tunezyjskich służb, zamachowiec z Nicei pochodził z okolic Susy, był żonaty i miał trójkę dzieci. Media podały również jego nazwisko.

Somalia: 18 zabitych podczas zamachu na hotel w Mogadiszu [+VIDEO]

/
Talibowie zranili również 28 osób. Terroryści trzymają zakładników.

Libia: trwa natarcie sił związanych z rządem przeciw pozycjom ISIS w Syrcie [+VIDEO]

/
Syrta jest miastem z którego wielu imigrantów próbuje dostać się do Włoch.

Libia: brytyjski snajper zabił dwóch zamachowców ISIS jednym strzałem

/
Dżihadyści przewozili duży ładunek wybuchowy do Trypolisu.