„Rzeczpospolita”: Patrioty na finiszu - umowa już w marcu?

/
Najprawdopodobniej w marcu podpisana zostanie umowa na dostawy…

Jan Paweł Święty - przesłanie do kapłanów

/
„Ciało i Krew Chrystusa są dane dla zbawienia człowieka, całego człowieka i wszystkich ludzi. Jest to zbawienie całkowite, a równocześnie powszechne, gdyż nie ma człowieka, który by nie podlegał mocy zbawczej Krwi Chrystusa, chyba że ją w sposób wolny odrzuca

Święty patron Lwowa – Jan z Dukli

/
28 czerwca we Lwowie obchodzono uroczystość 600. rocznicy urodzin św. Jana z Dukli, patrona Lwowa. Uroczystość rozpoczęła adoracja relikwii w kościele p.w. św. Andrzeja, dawnym bernardynów, w którym obecnie urzędują bazylianie. Odprawiono uroczystą mszę św., po której relikwiarz z procesją przeniesiono do katedry, gdzie odmówiony został akt oddania się w opiekę św. Janowi z Dukli.

Rozważania nieśmiałe

/
Ludzie niewierzący lub bojowi ateiści odrzucają naszą wiarę, że Jezus Chrystus był Bogiem, ale przyznać chyba muszą, że w takim razie Jezus Chrystus był największym człowiekiem, jakiego wydała ludzkość.

Terror rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej

/
Groźnego zastąpił nadzwyczaj pobożny Fiodor Iwanowicz. O jednej z urządzonych przez niego egzekucji informuje angielski wysłannik Flecher: „mąż i żona, byli przetrzymywani w więzieniu 28 lat, do czasu, aż zamienili się w zupełnych potworów, biorąc pod uwagę ich włosy, paznokcie, kolor skóry i inne cechy wyglądu zewnętrznego, a na koniec spalono ich w Moskwie, w maleńkim domku, który umyślnie w tym celu podpalono”. Ich wina pozostała tajemnicą, prawdopodobnie zostali ukarani za odmienność poglądów, chociaż duchowni i zakonnicy przekonywali lud, że byli to źli i przeklęci heretycy. Włoch Petr Pietrej, który przebywał na Rusi na początku wieku siedemnastego, podaje że świętokradców wbijano na pal, a potem palono ich trupy.

Jak św. Jacek Matkę Bożą uratował po Dnieprze chodząc

/
"Synu Jacku! Czemu sam uciekasz a Mnie wraz z Moim Synem zostawiasz, żeby Tatarzy rozbili ten posąg i go wyszydzali? Weź mnie ze sobą!". Święty Jacek zadziwiony tymi słowami rzekł: "Przenajświętsza Panno! Bardzo ciężki jest ten Twój posąg, jakże ja dam radę go unieść?"

Kościół RK w Sokalu otwarty po 66 latach

/
Pierwsza (po 66 latach) Msza św. w kościele RK w Sokalu (woj.lwowskie) została odprawiona w dniu 27 listopada 2011 r. o godz. 15.

Stojańce

/
http-::www.youtube.com:watch?v=0suAwhvpalw http-::www.youtub…

Na Białorusi wciąż brakuje kościołów

/
Na Białorusi wciąż nie ma wystarczającej liczby kościołów. Szczególnie jest to odczuwalne w Mińsku, gdzie na 300 tysięcy katolików przypadają 4 czynne kościoły.

"Rosa niebios na poleskiej ziemi"

/
Święta Urszula Ledóchowska i jej misja na Polesiu.

Wspomnienie o Pijarach witebskich

/
"Kwartalnik Litewski", R. 1: 1910, t. 1, s. 89-110.

Obraz Najświętszej Marji Panny Ostrobramskiej w Wilnie

/
"Kwartalnik Litewski", R. 1: 1910, t. 1, s. 19-33.

Matka Boska Żyrowicka

/
"Pod Twoją obronę uciekamy się…" - zwraca się w trudnych chwilach lud chrześcijański do Najświętszej Bogurodzicy, Matki Odkupiciela ludzi i świata.

Karaimi

/
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. 3, pod red. F. Sulimirskiego, B. Chlebowskiego, W. Walewskiego, Warszawa 1883, s. 829.

Kontakty Kościoła katolickiego w Polsce z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym

/
Nie jest wykluczone, że rok 2010 przejdzie do historii jako rok przełomu w stosunkach Kościoła katolickiego w Polsce i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Od kilku miesięcy nastąpiło wyraźne przyspieszenie we wzajemnych relacjach. Z tej okazji prezentujemy panoramę wzajemnych kontaktów na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Aromaty Ziem Przyległych - Leopolis

/
Kiedy w niedzielny poranek dzwony wszystkich kościołów a różnych obrządków zaczynają napełniać miasto swoim spiżowym dźwiękiem miasto budzi się do życia. To tutaj we Lwowie łączą się wszystkie aromaty Ziem Przyległych.

Moskwa i Watykan ocieplają stosunki

/
Watykan i Rosja nawiążą pełne stosunki dyplomatyczne - wkrótce w Moskwie pojawi się nuncjusz apostolski, a w Watykanie ambasador Rosji. To decyzja zapowiedziana w czwartek 3 grudnia, po pierwszym spotkaniu prezydenta Miedwiediewa i papieża Benedykta XVI w Rzymie.

Czortkowskie sanktuarium

/
3 listopada abp Mieczysław Mokrzycki wydał dekret podnoszący kościół dominikanów w Czortkowie do rangi sanktuarium maryjnego.

Brzozdowce

/
Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzozdowcach w dekanacie stryjskim, leżące w dzisiejszym rejonie mikołajewskim, było w swoim czasie jednym z najważniejszych w Ziemi Halickiej.

Berdyczowska twierdza Maryi

/
Sanktuarium Matki Bożej w Berdyczowie to Częstochowa Środkowej Ukrainy.

Rosną wpływy Cerkwi

/
Wzrost politycznego znaczenia prawosławia w Rosji dla portalu Radia Wolna Europa opisuje Brian Whitmore.

Międzyrzecz Ostrogski

/
38 km od Równego i 3 km od Ostroga leży wciskający się klinem między dwie rzeki Wilię i Switenkę Międzyrzecz Ostrogski. Dla okolicznych wyznawców prawosławia to miejsce święte, w samym centrum miejscowości znajduje „Swiato Troickij” Meżirickij Mużuskij Monastyr,” będący pozostałością po czasach, kiedy Międzyrzecz był dużym miasteczkiem posiadającym silne umocnienia.

Twierdza św. Onufrego

/
W niewielkiej Jabłecznej nad Bugiem, na północno - wschodnim skraju województwa lubelskiego, leży klasztor św. Onufrego. Jest on jedną z twierdz polskiego prawosławia, przypominającą wyspę „ortodoksji” w katolickim morzu.

Kalwaria Żmudzka

/
Niedaleko Telesz w rejonie Płungiany znajduje się Kalwaria Żmudzka, słynne sanktuarium, które mimo „konkurencji” ze strony innych ośrodków katolicyzmu na Litwie w dalszym ciągu cieszy się ogromną popularnością wśród wiernych.

Wspomnienie o posłudze ojca Martyniana Darzyckiego

/
Trwanie i rozwój Zakonu Braci Mniejszych jest bez wątpienia zasługą o. Martyniana Darzyckiego. To właśnie nim posłużył się Bóg, aby zakon św. Franciszka na Ukrainie przetrwał i na nowo się rozwinął.

Królowa Jezior z Brasławia

/
Ojciec Święty Benedykt XVI 25 lutego 2009 r. wydał BREVE, w którym wyraża zgodę na ukoronowanie koronami papieskimi obrazu Matki Bożej Brasławskiej w Brasławiu na Białorusi.

Szydłów - żmudzka Częstochowa

/
Szydłów jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych ośrodków kultu maryjnego, zwanym niegdyś Żmudzką Częstochową, a obecnie Żmudzkim Lourdes. Miejscowość ta znajdowała się kiedyś wśród olbrzymich lasów, pierwszy drewniany kościół jako siódmy na Litwie powstał tu już w 1457 r.

Fara Witoldowa w Trokach

/
Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Trokach należy do najstarszych sanktuariów maryjnych na Litwie. W tym roku obchodzi sześćsetlecie swego istnienia. Została ufundowana przez wielkiego księcia Witolda w 1409 r.

Trokiele

/
Trokiele to niewielka wieś położona na północny-wschód od Lidy. Choć na pozór niczym się nie wyróżnia, jest doskonale znana na całej Grodzieńszczyźnie, znajduje się w nim słynne sanktuarium maryjne, do którego corocznie w dniach od 10 do 12 lipca ciągną tysiące pielgrzymów.

O sytuacji kościoła św Marii Magdaleny

/
Z ks. Włodzimierzem Kuśnierzem - proboszczem parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie rozmawia dziennikarka "Kuriera Galicyjskiego" Maria Basza

Rozmowa z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim

/
Kresy.pl rozmawiają z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim – o sytuacji Kościoła katolickiego na Ukrainie, współpracy z władzami świeckimi oraz języku nabożeństw w lwowskiej katedrze.

Sanktuarium w Latyczowie

/
Latyczowskie sanktuarium to duża budowla składająca się z kościoła i przylegającego do niego obszernego klasztoru, którego trzy skrzydła wraz ze świątynią tworzą wewnętrzny dziedziniec. Całość robi potężne wrażenie, a biel tynków ładnie prezentuje się zwłaszcza w promieniach wiosennego słońca.

Sanktuarium Pana Jezusa Milatyńskiego

/
Jednym z najbardziej czczonych sanktuariów Ziemi Lwowskiej, przez prawie trzy wieki było sanktuarium Pana Jezusa Milatyńskiego w Milatynie Nowym, leżącym 40 km na północny wschód od Lwowa. Znajdował się tam otoczony ogromnym kultem wiernych Cudowny Obraz Pana Jezusa Milatyńskiego.

Fatima w Dowbyszu

/
Krew męczenników zawsze wydaje owoce. Potwierdzenie tej chrześcijańskiej prawdy jest szczególnie widoczne w Dowbyszu, osadzie stanowiącej niegdyś stolicę „Polskiego Rejonu Autonomicznego „ na Ukrainie tzw. „Marchlewszczyzny”.

Sanktuarium w Gudogaju

/
Dawniej Gudogaj to była Wileńszczyzna - od Wilna dzieli go 50 kilometrów. Dziś znajduje się na terenie Białorusi, Oszmiańszczyzny, choć do granicy z Litwą z Gudogaja można niemal dorzucić kamieniem. Znajduje się tu słynne sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, obsługiwane przez Ojców Karmelitów.

Sanktuarium maryjne w Czeczelniku

/
Dzięki Ojcom Franciszkanom odradza się w Czeczelniku sanktuarium Matki Bożej Czeczelnickiej, które powstało w XVIII w., a w XX wieku zostało zniszczone przez władze sowieckie. Niegdyś obejmowało ono swym zasięgiem całą Bracławszczyznę, czyli południowo - wschodni cypel dawnej Rzeczypospolitej.

„Ostra Brama”

/
Dokładnie nie wiadomo, kiedy Obraz Matki Bożej, który wkrótce zasłynął łaskami, został umieszczony w Ostrej Bramie. Początkowo niczym się on nie wyróżniał, będąc jednym z wielu wiszących w miejskich bramach.

Budsław - miejsce wybrane

/
Budsław to niewielka osada położona w odległym zakątku obwodu mińskiego na Białorusi. Nawet obecnie dojazd do niej nie jest łatwy - okolica, obszar dawnej Puszczy Markowskiej, jest słabo zaludniona, drogi przez nią słabej jakości.

Próba zbliżenia - "Wyspa"

/
Opisać świętość. Ale tak, żeby nie popaść w naiwny optymizm, żeby pociągnąć oglądającego, nie oblepiając go słodyczą ponad miarę wytrzymałości, nie skończyć na poziomie kostiumowego serialu.

Na Poczajowskiej Górze

/
Turyści z Polski patrzą na Ławrę Poczajowską zazwyczaj jako jedno z arcydzieł kresowej architektury monastycznej. Tymczasem na Ukrainie dla wyznawców prawosławia Moskiewskiego Patriarchatu to główny ośrodek ich kościoła, niegdyś na Wołyniu, a dziś na całej Zachodniej Ukrainie, jednocześnie najważniejszy po Ławrze Kijowsko - Peczerskiej duchowy punkt Ukrainy.

Barbarka i jej znaczenie dla Samborszczyzny

/
Każdego roku pielgrzymi z różnych stron świata i mieszkańcy Samborszczyzny gromadzą się przy kościele świętej Barbary i przy starym źródle z cudowną wodą w miejscowości Strzałkowice. Do Barbarki garną się jej czciciele, którzy obecnie mieszkają w Polsce, a czynią to po to, aby tak jak ich przodkowie oddać cześć patronce Samborszczyzny - świętej Barbarze, męczennicy za wiarę, patronce dobrej śmierci i tych, którzy są narażeni na śmierć.

Kto chce konfliktu w Ostrogu?

/
- rozmowa z ks. Witoldem Józefem Kowalowem proboszczem parafii rzymskokatolickiej w Ostrogu

W Krzemieńcu za Sowietów

/
Po wyjeździe proboszcza Dominika Wyrzykowskiego, krzemieniecka wspólnota aż do 1955r. nie miała stałego przełożonego. Do 1948r. opiekował się nią ks. Marceli Paweł Wysokiński, proboszczujący w Dubnie. Pozbawiony „sprawki” musiał jednak przenieść się na Podole, gdzie tamtejsi wierni wywalczyli dla niego rejestrację.

Bo do siostry można przyjść

/
W ciągu swojej prawie piętnastoletniej posługi w Wierzbowcu, Siostry ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego mocno wrosły w krajobraz tej uroczo położonej podolskiej wioski.

Stąd mają najwięcej powołań

/
O dobrej pracy duszpasterskiej w Szepetówce świadczy najlepiej fakt, że stała się ona prawdziwym zagłębiem powołań kapłańskich i zakonnych.

U stóp minaretu

/
Zwiedzając otoczenie katedry w Kamieńcu Podolskim bardzo często można spotkać młode dziewczęta odziane w szare, proste habity z czarnym paskiem, różańcem, krzyżem zawieszonym na szyi na metalowym łańcuszku w czarnych czepkach na głowie.

Bernardyni znów w Żytomierzu

/
Choć kościół p.w. św. Jana z Dukli i przylegający do niego klasztor o.o. bernardynów znajduje się w samym centrum miasta, to stojąc na środku głównego placu tego grodu trudno dostrzec bryły obu budowli.

W łotewskiej Częstochowie

/
Bez żadnej przesady można stwierdzić, że sanktuarium w Agłonie to najwspanialszy na Łotwie pomnik polskiej kultury.

Góra Krzyży sanktuarium bólu i nadziei

/
W życiu duchowym współczesnej Litwy Góra Krzyży odgrywa znaczącą rolę.

W szarogrodzkiej parafii

/
W 1983r. proboszczem parafii w Szarogrodzie został ks. Zenon Turowski pracujący obecnie w Połonnem. Śmieje się, że gdyby sam nie odszedł z Szarogrodu, to pewnie zapuściłby w nim korzenie.

Takich obrazków w Polsce się już nie zobaczy

/
W Murafie, co zresztą widać na każdym kroku, ksiądz katolicki cieszy się nadal wielkim szacunkiem. Wieloletnia praca murafskich proboszczów nie poszła na marne.

W parafii męczenników

/
Ilu Polaków mieszka dzisiaj w Czortkowie dokładnie nie wiadomo. Statystyki w tym względzie nie są miarodajne.