„Rzeczpospolita”: Patrioty na finiszu - umowa już w marcu?

/
Najprawdopodobniej w marcu podpisana zostanie umowa na dostawy…

Żołnierze 27 WDP AK

/
Kolekcja zdjęć przedstawiająca żołnierzy 27 WDP AK. Archiwalia pochodzą ze zbiorów prywatnych pana Władysława Tołysza.

Materiały archiwalne z kolekcji Pana Józefa Czerwińskiego

/
Materiały archiwalne z kolekcji Pana Józefa Czerwińskiego.

Kolekcja Pana profesora Władysława Filara

/
Kolekcja zdjęć Pana profesora Władysława Filara z czasów II Wojny Światowej, pokazująca żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

Kowno

/
Kowno na starej pocztówce. Kolekcja pochodzi z Archiwum Czesława i Ryszarda Mackiewiczów.

Korpus Ochrony Pogranicza

/
Redakcja otrzymała poniższą galerię, jako album przedstawiający żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, jednak znajdują się tu również fotografie przedstawiające policjantów, strażaków, oraz żołnierzy należących do innych formacji niż KOP. Fotografie pochodzą z północno-wschodnich Kresów II Rzeczypospolitej. O większości z tych materiałów nie jesteśmy w stanie powiedzieć nic, poza powyższym. Materiał pochodzi z Archiwum Czesława i Ryszarda Mackiewiczów.

Obóz harcerski w Prepuntach (1935)

/
Tajny obóz harcerski w majątku Prepunty, k. Średnik na Litwie Kowieńskiej, własność p.p. Malkiewiczów. Lato 1935, po likwidacji harcerstwa mundurowego. Fotografie pochodzą z archiwum Czesława i Ryszarda Mackiewiczów.

Lwów pod austryjackim zaborem

/
Czyli C.K. Lemberg. Materiały otrzymaliśmy od darczyńcy, który pragnie zachować anonimowość. Fotografie nie zostały w żaden sposób opracowane. Jedyne co my potrafimy o nich powiedzieć, to że na niektórych z nich widać pogrzeb, na innych znów wizytację kogoś z rodziny panującej. Niektóre fotografie przedstawiają austrowęgierskich wojskowych. Na kilku fotografiach widać Żydów. Wiele z nich to po prostu dokumentacja codziennego życia mieszkańców Lwowa.

Archiwum Billewiczów i Koreywów

/
"Był na Żmudzi ród możny Billewiczów, od Mendoga się wywodzący, wielce skoligacony i w całym Rosieńskim nad wszystkie inne szanowany" - tak zaczyna się jedna z najważniejszych książek napisanych w języku polskim: "Potop" Henryka Sienkiewicza. Poniższe fotografie są ilustracją niesamowitej historii rodzin Koreywów i Billewiczów właśnie. Zbiór ten otrzymaliśmy od naszego przyjaciela, zmarłego w tym roku, Ryszarda Mackiewicza, którego babcia (mama mamy) zanim wyszła za Antoniego Koreywę nosiła nazwisko Billewicz. Historia jest naprawdę sensacyjna.

Zaścianek Werbce

/
Zdjęcia przedstawiają typową szlachtę zagrodową: Rymkiewiczów z zaścianka Werbce, gmina Nowe Miasto, pow. Poniewież na przedwojennej Litwie Kowieńskiej. Fotografie pochodzą z Archiwum Czesława i Ryszarda Mackiewiczów.

Użwarmie Bobrowskich

/
Majątek Użwarmie, k.Uzwent na Litwie Kowieńskiej. Fotografie przedstawiają dom Adolfa i Bronisławy z Koreywów Bobrowskich.

Antypolskie karykatury w prasie litewskiej, cz. 1

/
Karykatury ukazywały się w prasie litewskiej w dwudziestoleciu międzywojennym i tuż po rozpoczęciu wojny, po zajęciu Wilna przez Litwę (kolekcja pochodzi ze zbiorów Czesława i Ryszarda Mackiewiczów).

Dywin

/

Patriotyczne pocztówki sprzed 1918 r.

/
Pocztówki pochodzą z Archiwum Czesława i Ryszarda Mackiewiczów

Ekhumacja ciała Matki Marszałka

/
Dokumentacja fotograficzna ekshumacji zwłok Marii z Billewiczów Piłsudskiej - Matki Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ekshumacji Dokonano 1 czerwca 1935 roku.

Koronacja obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej

/
Obraz Panny Świętej z Ostrej Bramy został koronowany 2 VII 1927 roku przez metropolitę warszawskiego kardynała Aleksandra Kakowskiego. Na uroczystości obecni byli m.in. marszałek Józef Piłsudski oraz prezydent Ignacy Mościcki. Nowe złote korony, których wówczas użyto zaginęły w czasie II wojny światowej.

Brzeżany na starej pocztówce

/
Pocztówki pochodzą z kolekcji p. Witolda Golińskiego i zostały opublikowane w pracy "Brzeżany na starej pocztówce", Kluczbork 2006.